reklama

"Rychle otevřít, abychom zase rychle zavírali, to nám nepomůže," řekla Merkelová a dodala, že takovou "chybu" bohužel udělalo mnoho zemí, které s Německem sousedí.

Příští středu bude kancléřka opět jednat s premiéry jednotlivých spolkových zemí o postupu v boji s epidemií. Zda bude po jednání následovat zrušení některých omezení, ale Merkelová dnes říci nechtěla. "Jak ráda bych zvěstovala dobré zprávy. Ale to nemá smysl. Nesmíme v lidech vzbuzovat falešné naděje," řekla. Další vývoj bude podle ní záležet i na datech o šíření britské mutace koronaviru.

Merkelová v rozhovoru také hájila svou vládu i Evropskou unii, která čelí kritice kvůli pomalému očkování proti covidu-19. Připomněla mimo jiné, že Spojené státy, které očkují rychleji než EU, mají mnohem více výrobních kapacit a navíc žádnou vakcínu nevyvážejí.

Ve zhruba dvacetiminutovém rozhovoru kancléřka také přiznala, že se někdy v noci budí a přemýšlí o pandemii a opatřeních, která její vláda v boji s ní přijímá. "I pro mě je to těžká doba. Chci si rozhodnutí dobře promyslet," řekla.

Německo od počátku pandemie zaznamenalo přes 2,25 milionu případů nákazy koronavirem. Na komplikace spojené s nemocí covid-19 zemřelo téměř 60.000 lidí.

reklama