Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Německo nechce vybudovat na Ukrajině obranný štít NATO

Bundeswehr, ilustrační fotografie
Bundeswehr, ilustrační fotografie
Foto: Bundeswehr

Německá vláda je nadále proti tomu, aby se na západní Ukrajině zřídil tvz. obranný štít z území NATO na ochranu před ruskými útoky. Řekl to v pondělí v Berlíně její mluvčí Steffen Hebestreit, píše agentura DPA.

"Z našeho pohledu by to byla účast, přímá účast v tomto konfliktu. A o něco takového se nesnažíme," dodal mluvčí německé vlády.

DPA připomíná, že v poslední době několik členských zemí NATO vyzývají k posílení ukrajinské protivzdušné obrany vytvořením jakéhosi ochranného štítu nad Ukrajinou.

Hebestreit se vyhnul konkrétnější odpovědi na otázku, zda a jakou formou Ukrajina poskytla Berlínu záruky toho, že nebude útočit na cíle na území Ruska pomocí zbraní, které jí dodalo Německo.

Podle jeho slov podléhají taková omezení utajení, které se dosud osvědčilo. Dodal však, že v souladu s mezinárodním právem se napadený stát může bránit i za svými hranicemi.

Členské státy Severoatlantické aliance se v dubnu dohodly, že Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany. Po online konferenci ministrů obrany zemí NATO s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v rámci zasedání Rady NATO - Ukrajina to oznámil generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg.

"NATO zmapovalo stávající kapacity v Alianci a identifikovalo systémy, které mohou být poskytnuty Ukrajině. Očekávám tedy, že brzy budou oznámeny další dodávky prostředků protivzdušné obrany Ukrajině," řekl Stoltenberg s tím, že to zveřejní jednotlivé státy.

"Vedle systémů Patriot jsou zde i další zbraně, které mohou spojenci poskytnout, včetně (francouzského systému) SAMP/T. Mnozí další, kteří nemají dostupné systémy (protivzdušné obrany), přislíbili finanční pomoc, aby mohly být pro Ukrajinu zakoupeny," citovala Stoltenberga agentura Reuters.

Rusko v uplynulých týdnech zintenzivnilo raketové a dronové útoky na ukrajinskou infrastrukturu. Generální tajemník NATO na jednání ministrů zahraničních věcí zemí G7 na italském ostrově Capri dnes řekl, že Ukrajina urgentně potřebuje posílit svou protivzdušnou obranu.

O prostředky protivzdušné obrany žádá i Zelenskyj, obzvláště naléhavě poté, co západní spojenci před měsícem pomohli Izraeli sestřelit téměř všech zhruba 150 raket a 170 dronů vypálených z Íránu v odvetě za předpokládaný izraelský nálet na íránský konzulát.

Témata:  válka na Ukrajině NATO Německo Bundeswehr

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 21:55

Zelenskyj by měl být prezidentem až do konce války, přeje si to většina Ukrajinců

Více než dvě třetiny Ukrajinců, konkrétně 70 procent, je pro, aby byl Volodymyr Zelenskyj prezidentem až do konce války. Ukázal to průzkum Kyjevského mezinárodního ústavu sociologie. Podle šetření ale klesl počet lidí, kteří podporuje prezidentovu politiku. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy