reklama

Hranice se zavírat nebudou, pro cesty z Prahy do Německa ale bude nutný negativní test na koronavirus. Kdo test mít nebude, bude podle stávajících pravidel muset nastoupit do karantény a nechat se otestovat v Německu. Mimopražských pendlerů se situace nemá dotknout.

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes novinářům řekl, že si o věci v úterý psal s německou kancléřkou. "Zatím neznáme detaily, ale situace bude resultovat do opatření směrem k Pražanům," uvedl s tím, že zpřísnění podmínek se nemá týkat například pendlerů. Německo podle něj reaguje na rostoucí počty nakažených v hlavním městě ČR.

"Hranice se každopádně zavírat nebudou," řekl dnes ČTK diplomatický zdroj.

Podle pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) jde o logickou reakci na rostoucí počet nakažených v metropoli. "Tímto odpovědným přístupem by se měla inspirovat i naše vláda. Během prázdnin jsme měli čas, který však vláda promarnila. Nedopracovala například chytrou karanténu a nenavýšila testovací a trasovací kapacity," uvedl.

Klíčovým kritériem pro zařazení na německý seznam rizikových oblastí je překročení hranice 50 nakažených na 100.000 obyvatel za sedm dní. Druhým vodítkem je pak aktuální epidemický vývoj v dané zemi, kde sice limit nakažených dosažen nebyl, ale počet infikovaných rychle stoupá.

reklama