reklama

Německo rovněž nepřistoupilo k žádnému rozvolnění, kancléř se ale se zemskými premiéry dohodl na přípravě rozvolňovacího plánu pro okamžik, kdy bude možné vyloučit přetížení zdravotnictví.

"Nadále platí, že držíme stávající kurz," řekl o epidemických opatřeních Scholz. "Všem nám je jasné, že směr, kterým jsme se vydali, pomáhá," uvedl. Poznamenal, že mezi hlavními prostředky boje s pandemií jsou opatrnost, omezení kontaktů a očkování.

Pokud jde o očkování, tak podávání posilujících dávek podle Scholze pokračuje dobře. "Tempo ale oslabuje," řekl. Opět zvýšit zájem o vakcinaci a přeočkování chce vláda novou kampaní. V Německu s 83 miliony obyvatel má prozatím nejméně dvě dávky 73,4 procenta obyvatel a 50,4 procenta populace má i posilující dávku.

V Německu s příchodem omikronu výrazně vzrostl počet infikovaných, což vede k zátěži testovacích kapacit. Podle závěrů dnešního jednání je v případě přetížených laboratoří a nedostatku PCR testů nutné počítat s upřednostňováním rizikových pacientů a vybraných profesí, což se týká především zdravotníků.

Německá média uváděla, že při dnešním jednání se vedl spor o to, zda nedostatek PCR testů je chyba stávajícího sociálnědemokratického ministra zdravotnictví Karla Lauterbacha, nebo jeho konzervativního předchůdce Jense Spahna. Premiér Severního Porýní-Vestfálska Hendrik Wüst, který grémiu zemských ministerských předsedá, na tiskové konferenci novinářům řekl, že není doba na to se obviňovat. "Důležité je soustředit se na zvýšení kapacity," prohlásil a poznamenal, že laboratoře zřejmě čeká ještě vyšší zátěž. "Dynamika šíření omikronu je velice vysoká," uvedl.