reklama

Krátce před Spahnovým oznámením řekl šéf úřadu kancléřky Angely Merkelové Helge Braun televizi ARD, že brzy očekává zákaz letů na jih Afriky. Takový krok se chystá navrhnout i Evropská komise, což dnes na twitteru oznámila její šéfka Ursula von der Leyenová.

"Nově objevená varianta B.1.1.529 nás znepokojuje, proto jednáme proaktivně a včasně. To poslední, co nám ještě chybí, je zavlečení nové mutace, která způsobí ještě více problémů," napsal na twitteru Spahn. Německo se nyní potýká s rychlým šířením nákazy covidem-19.

Institut Roberta Kocha (RKI), který je hlavním německým úřadem pro boj s pandemií nemoci covid-19, dnes zveřejní aktualizovaný seznam epidemicky rizikových zemí, na kterém bude JAR podle Spahna označena jako oblast s mutacemi. O epidemickém hodnocení států rozhodují společně německá ministerstva zahraničí, zdravotnictví a vnitra. Jako oblast s mutacemi dosud Německo neeviduje žádnou zemi.

Spolu s JAR budou za oblast s mutacemi označeny i další země na jihu Afriky. "Konkrétní země nebudu zmiňovat, jednání ještě pokračují," řekl Spahn. Uvedl také, že situace je pro JAR a další státy v regionu složitá, když ostatní země s nimi přerušují letecká spojení. "Proto chceme jednat co nejtransparentněji," řekl ministr zdravotnictví.

Německá letecká společnost Lufthansa nadále s lety do JAR počítá. "Budeme dále létat, abychom lidi dostali domů a přepravovali náklad," oznámil mluvčí aerolinek. Do Německa tak zatím lidé z JAR mohou bez výraznějších komplikací cestovat, protože zemi Berlín stále formálně považuje za epidemicky bezpečnou. Spahn v této souvislosti vyzval cestující, kteří v posledních dnech z JAR do Německa přicestovali, aby byli obezřetní, nechali se otestovat a co nejvíce omezili kontakty.

Označení za oblast s mutacemi znamená, že z daného regionu je do Německa zakázána přeprava cestujících. Výjimku pro vstup do Německa mají jen němečtí občané, lidé s právem pobytu v Německu a manželé či partneři německých občanů včetně jejich nezletilých dětí. Lidé, kteří z oblastí s mutacemi do Německa vstoupit mohou, musí po příjezdu na 14 dní do karantény. Dvoutýdenní izolace se bez rozdílu týká všech, tedy i malých dětí a očkovaných.

Už ve čtvrtek lety z JAR a některých sousedících zemí pozastavila Británie, ke které se dnes přidaly Singapur s Japonskem. Učinily tak kvůli obavám, že by nová varianta koronaviru mohla ohrozit či překonat účinnost vakcín proti covidu-19. O nové variantě, která se rychle šíří v Jihoafrické republice, chce dnes jednat pracovní skupina Světové zdravotnické organizace (WHO).

Šéf RKI Lothar Wieler dnes na tiskové konferenci řekl, že nová varianta koronaviru je důvodem ke znepokojení. "Tato varianta má totiž velké množství mutací, obzvláště na spike proteinu. Některé tyto mutace byly zaznamenány již dříve," řekl Wieler. Zmíněný spike protein je pro nový koronavirus typický, díky němu dokáže napadat buňky v lidské těle. Jak přesně je nová varianta nebezpečná, je podle Wielera ještě otázkou výzkumu. Dodal ale, že tato varianta dosud nebyla v Evropě zjištěna. Zachycena byla ale v Botswaně a v Hongkongu, kam ji zřejmě zavlekl cestující z Jihoafrické republiky.

reklama