Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Německo označí JAR za oblast s mutacemi, znamená to zákaz letů

Letadla, ilustrační fotografie.
Letadla, ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Německo bude s účinností od soboty považovat Jihoafrickou republiku kvůli nové variantě koronaviru za oblast s mutacemi. Dnes ráno to oznámil německý ministr zdravotnictví Jens Spahn. Na dopolední tiskové konferenci pak bez upřesnění uvedl, že spolu s JAR budou na seznam zapsány i další země v regionu. Zpřísněné epidemické hodnocení znemožňuje cestování mezi Německem a postiženými oblastmi.

Krátce před Spahnovým oznámením řekl šéf úřadu kancléřky Angely Merkelové Helge Braun televizi ARD, že brzy očekává zákaz letů na jih Afriky. Takový krok se chystá navrhnout i Evropská komise, což dnes na twitteru oznámila její šéfka Ursula von der Leyenová.

"Nově objevená varianta B.1.1.529 nás znepokojuje, proto jednáme proaktivně a včasně. To poslední, co nám ještě chybí, je zavlečení nové mutace, která způsobí ještě více problémů," napsal na twitteru Spahn. Německo se nyní potýká s rychlým šířením nákazy covidem-19.

Institut Roberta Kocha (RKI), který je hlavním německým úřadem pro boj s pandemií nemoci covid-19, dnes zveřejní aktualizovaný seznam epidemicky rizikových zemí, na kterém bude JAR podle Spahna označena jako oblast s mutacemi. O epidemickém hodnocení států rozhodují společně německá ministerstva zahraničí, zdravotnictví a vnitra. Jako oblast s mutacemi dosud Německo neeviduje žádnou zemi.

Spolu s JAR budou za oblast s mutacemi označeny i další země na jihu Afriky. "Konkrétní země nebudu zmiňovat, jednání ještě pokračují," řekl Spahn. Uvedl také, že situace je pro JAR a další státy v regionu složitá, když ostatní země s nimi přerušují letecká spojení. "Proto chceme jednat co nejtransparentněji," řekl ministr zdravotnictví.

Německá letecká společnost Lufthansa nadále s lety do JAR počítá. "Budeme dále létat, abychom lidi dostali domů a přepravovali náklad," oznámil mluvčí aerolinek. Do Německa tak zatím lidé z JAR mohou bez výraznějších komplikací cestovat, protože zemi Berlín stále formálně považuje za epidemicky bezpečnou. Spahn v této souvislosti vyzval cestující, kteří v posledních dnech z JAR do Německa přicestovali, aby byli obezřetní, nechali se otestovat a co nejvíce omezili kontakty.

Označení za oblast s mutacemi znamená, že z daného regionu je do Německa zakázána přeprava cestujících. Výjimku pro vstup do Německa mají jen němečtí občané, lidé s právem pobytu v Německu a manželé či partneři německých občanů včetně jejich nezletilých dětí. Lidé, kteří z oblastí s mutacemi do Německa vstoupit mohou, musí po příjezdu na 14 dní do karantény. Dvoutýdenní izolace se bez rozdílu týká všech, tedy i malých dětí a očkovaných.

Už ve čtvrtek lety z JAR a některých sousedících zemí pozastavila Británie, ke které se dnes přidaly Singapur s Japonskem. Učinily tak kvůli obavám, že by nová varianta koronaviru mohla ohrozit či překonat účinnost vakcín proti covidu-19. O nové variantě, která se rychle šíří v Jihoafrické republice, chce dnes jednat pracovní skupina Světové zdravotnické organizace (WHO).

Šéf RKI Lothar Wieler dnes na tiskové konferenci řekl, že nová varianta koronaviru je důvodem ke znepokojení. "Tato varianta má totiž velké množství mutací, obzvláště na spike proteinu. Některé tyto mutace byly zaznamenány již dříve," řekl Wieler. Zmíněný spike protein je pro nový koronavirus typický, díky němu dokáže napadat buňky v lidské těle. Jak přesně je nová varianta nebezpečná, je podle Wielera ještě otázkou výzkumu. Dodal ale, že tato varianta dosud nebyla v Evropě zjištěna. Zachycena byla ale v Botswaně a v Hongkongu, kam ji zřejmě zavlekl cestující z Jihoafrické republiky.

Témata:  Německo Jens Spahn Jihoafrická republika letectví a letadla

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.