Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Německo pošle Ukrajině další raketové systémy Patriot a tanky Leopard

Raketová baterie Patriot
Raketová baterie Patriot
Foto: NATO

Německo právě přislíbilo dalších 700 milionů eur na vojenskou pomoc Ukrajině. Německý ministr obrany Boris Pistorius při příchodu na summit NATO uvedl, že nový balíček bude zahrnovat dva raketové systémy Patriot, 25 tanků Leopard 1 A5, 40 bojových vozidel pěchoty Marder, 20 000 dělostřeleckých zbraní a 5 000 nábojů.

Během prvních několika měsíců po startu ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022 se Německo zdráhalo poslat zbraně do Kyjeva, protože se obávalo, že by to vedlo k přímému konfliktu s Ruskem vyzbrojeným jadernými zbraněmi. Berlín ale později dramaticky změnil svůj postoj a stal se po USA druhým největším dodavatelem zbraní pro Ukrajinu, připomíná server BBC.

Patriot je pokročilý systém protivzdušné obrany, který byl vyvinut a vyráběn společností Raytheon. Byl poprvé nasazen v roce 1984 a od té doby se stal jedním z nejrozšířenějších systémů protivzdušné obrany na světě.

Patriot je navržen jako obranný systém s primárním cílem ochrany proti balistickým střelám a vzdušným hrozbám, včetně letadel, střel a bezpilotních prostředků. Patriot je schopen sledovat a identifikovat hrozby, vyhodnotit jejich trajektorii a předvídat místo dopadu. Pokud je vyhodnocena hrozba, systém odpovídá odpálením raketových střel na tyto cíle.

Patriot byl nasazen v mnoha zemích po celém světě a hrál klíčovou roli při obraně před leteckými hrozbami. Byl využíván například během války v Zálivu, války v Iráku a války v Afghánistánu.

Témata:  Německo Ukrajina rakety Patriot

Související

Aktuálně se děje

23. července 2024 19:01

23. července 2024 11:41

Rusko chce zakázat vojákům na frontě mobilní telefony

Poslanci ruské Státní dumy projednávají návrh zákona, který by zpřísnil disciplinární tresty pro vojáky používající chytré telefony a další elektronická zařízení v bojových zónách. Uvedl to server The Independent.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy