Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Německo řeší velký omyl. Muž seděl 13 let neprávem za vraždu

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Německo vstřebává velký omyl německé policie a justice. Třiašedesátiletý Manfred Genditzki strávil uplynulých třináct let neprávem ve vězení. Soud ho dnes osvobodil v případu smrti sedmaosmdesátileté ženy v bavorském městě Rottach-Egern. Seniorka podle všeho nebyla zavražděna, ale zemřela nešťastnou náhodou.

Genditzki byl podle ABC News obžalován z vraždy a odsouzen v roce 2010 mnichovským soudem, podle jehož rozhodnutí udeřil ženu v říjnu 2008 do hlavy během hádky. Ona se pak následně utopila. Vězněný muž trval na své nevině, s odvoláním proti původnímu rozsudku ale neuspěl. Loni v srpnu si ale zajistil opakování procesu.

"Slyšel jste slova, na která jste čekal téměř 14 let," řekla dnes soudkyně po vyhlášení rozsudku. Soud dospěl k závěru, že žena s největší pravděpodobností zemřela nešťastnou náhodou. Rozhodly o tom znalecké posudky.

Podle soudců zřejmě seniorka spadla do vany, když v ní chtěla prát prádlo, a protože upadla do bezvědomí, tak se ve vodě utopila.

Názor soudkyně je takový, že Německo bude muset Genditzkiho odškodnit. Občan má za každý den nespravedlivého věznění nárok na kompenzaci ve výši 75 eur. V tomto konkrétním případě to dohromady činí přes 368 tisíc eur.

Témata:  Německo soudy

Aktuálně se děje

28. srpna 2026 15:39

Měsíc od smrti Glena Hansarda: Jak na něj vzpomíná Markéta Irglová?

Zpráva o náhlém a tragickém úmrtí irského muzikanta Glena Hansarda zasáhla veřejnost i jeho blízké okolí. Hudebník zemřel 29. července v Dublinu po nehodě na motorce. S jeho odchodem se těžce vyrovnává také zpěvačka Markéta Irglová, se kterou ho v minulosti pojil milostný vztah a následně dlouholeté a pevné přátelství.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Harald V.

Norsko v slzách. Zemřel oblíbený král Harald V.

Ve věku 89 let zemřel norský král Harald V., který byl hospitalizován v národní nemocnici v Oslu kvůli léčbě vzácného krevního onemocnění. Královský palác potvrdil, že panovník odešel pokojně v pátek v brzkých ranních hodinách. V reakci na tuto zprávu byla vlajka na střeše královského paláce spuštěna na půl žerdi. V posledních hodinách jeho života jej v nemocnici navštívili členové rodiny a před palácem se shromáždili lidé, aby položili květiny.