Ukrajinská armáda zbraňový systém T-72, pocházející ještě ze Sovětského svazu, už používá, a proto nevyžaduje velký zácvik. Tyto tanky podle neoficiálních informací Ukrajině už dříve poslala i Česká republika.

Podle informací, které DPA získala z vládních zdrojů, Slovinsko jako kompenzaci požadovalo také další moderní techniku z Německa, mimo jiné tank Leopard 2, kolový obrněnec Boxer a pancéřový vůz Puma, který bundeswehr zavádí do své výzbroje jako nástupce Marderu.

Německá ministryně obrany Christine Lambrechtová dnes mezitím televizi RTL potvrdila, že Německo vycvičí ukrajinské vojáky v používání samohybné houfnice PzH 2000. Podle dřívějších zpráv má tyto houfnice na Ukrajinu dodat Nizozemsko. Německo to podle Lambrechtové učinit nemůže, protože na to bundeswehr není dostatečně vybaven.

Německo je kvůli dosavadnímu odmítání poskytnout Ukrajině těžké zbraně pod palbou kritiky. Ještě v úterý spolkový kancléř Olaf Scholz prohlašoval, že Ukrajina si může v Německu nakoupit zbraně ze seznamu, který Berlín sestavil v součinnosti s Kyjevem. Podle informací deníku Bild ale byly z tohoto seznamu vyškrtnuty všechny důležité položky z hlediska ukrajinských přání.

Podle průzkumu společnosti Civey pro zpravodajský magazín Der Spiegel se 65 procent Němců domnívá, že Scholz nemá dostatečné vůdčí schopnosti. Opačný názor má jen čtvrtina dotázaných.