Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Německo umožní dodání těžkých zbraní na Ukrajinu ve spolupráci se Slovinskem

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.
Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.
Foto: mil.in.ua

Německá vláda chce nepřímo umožnit dodávky těžkých zbraní na Ukrajinu ze Slovinska. To má na Ukrajinu poslat větší počet tanků T-72 a jako náhradu za ně dostat od Německa pancéřové vozy Marder a kolové obrněnce Fuchs, tvrdí dnes na základě svých informací agentura DPA.

Ukrajinská armáda zbraňový systém T-72, pocházející ještě ze Sovětského svazu, už používá, a proto nevyžaduje velký zácvik. Tyto tanky podle neoficiálních informací Ukrajině už dříve poslala i Česká republika.

Podle informací, které DPA získala z vládních zdrojů, Slovinsko jako kompenzaci požadovalo také další moderní techniku z Německa, mimo jiné tank Leopard 2, kolový obrněnec Boxer a pancéřový vůz Puma, který bundeswehr zavádí do své výzbroje jako nástupce Marderu.

Německá ministryně obrany Christine Lambrechtová dnes mezitím televizi RTL potvrdila, že Německo vycvičí ukrajinské vojáky v používání samohybné houfnice PzH 2000. Podle dřívějších zpráv má tyto houfnice na Ukrajinu dodat Nizozemsko. Německo to podle Lambrechtové učinit nemůže, protože na to bundeswehr není dostatečně vybaven.

Německo je kvůli dosavadnímu odmítání poskytnout Ukrajině těžké zbraně pod palbou kritiky. Ještě v úterý spolkový kancléř Olaf Scholz prohlašoval, že Ukrajina si může v Německu nakoupit zbraně ze seznamu, který Berlín sestavil v součinnosti s Kyjevem. Podle informací deníku Bild ale byly z tohoto seznamu vyškrtnuty všechny důležité položky z hlediska ukrajinských přání.

Podle průzkumu společnosti Civey pro zpravodajský magazín Der Spiegel se 65 procent Němců domnívá, že Scholz nemá dostatečné vůdčí schopnosti. Opačný názor má jen čtvrtina dotázaných.

Témata:  Armáda Ukrajina Německo Slovinsko

Související

Aktuálně se děje

4. srpna 2025 10:54

Tajemství parte Jiřího Krampola (†87). Smuteční hosté dostali jasný pokyn

V týdnu budou vrcholit přípravy na poslední rozloučení s Jiřím Krampolem, který zemřel během posledního červencového víkendu ve věku 87 let. Pohřeb se blíží, což potvrzuje i zveřejněné smuteční oznámení. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy