Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Německo umožní transgender osobám změnit záznam o pohlaví na základě prohlášení

Olaf Scholz
Olaf Scholz
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Německá vláda pod vedením kancléře Olafa Scholze schválila návrh zákona, který přinese významné změny pro transgenderové osoby a osoby s nebinární genderovou identitou. Tento nový zákon, známý jako "zákon o sebeurčení", umožní těmto jednotlivcům změnit svůj úřední záznam o pohlaví bez potřeby psychiatrických posudků nebo složitých soudních procesů.

Lisa Pausová, spolková ministryně pro rodinu, označila podle serveru Deutsche Welle tento krok za významný a jako ukončení genderové diskriminace. Podle ní nový zákon náležitě respektuje ústavní právo na svobodný rozvoj osobnosti a dodržování genderové identity.

Nový právní předpis nahradí stávající zákon o transsexualitě z počátku 80. let, který byl v mnoha ohledech považován za diskriminační a v rozporu s ústavou. Ministr spravedlnosti Marco Buschmann zdůraznil, že zákon o sebeurčení reflektuje politický závazek k ochraně lidských práv.

Tímto krokem se Německo připojuje k dalším zemím, které přijaly podobné právní změny na podporu transgenderových osob a osob s nebinární genderovou identitou, a usiluje tak o větší rovnost a respekt k individuálním genderovým identitám.

Témata:  Německo Olaf Scholz

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.