reklama

Německo, které má zhruba 83 milionů obyvatel, začalo s očkováním oficiálně v neděli 27. prosince. První očkovanou se ale už v sobotu stala 101letá Edith Kwoizallaová z domova pro seniory v Halberstadtu. Do dnešního poledne dostalo první dávku vakcíny firem Pfizer a BioNTech 264.952 lidí.

Německá vláda se rozhodla vakcínu proti covidu-19 podávat nejprve obyvatelům domovů pro seniory. Těch vakcínu dostalo již přes 114.000. Kromě nich je naočkovaných už také více než 122.000 zdravotníků a pracovníků v sociálních službách. Zhruba 62.000 dalších lidí dostalo vakcínu kvůli věku nad 80 let a zhruba 8000 kvůli zdravotnímu stavu. U jedné osoby může být i více důvodů pro podání vakcíny, zdůraznil RKI.

Německá vláda v posledních dnech čelí kritice, že nedokázala zajistit více dávek vakcíny a při jejím nákupu spoléhala na Evropskou unii. Mluvčí vlády kancléřky Angely Merkelové dnes ale strategii vlády hájil. "Jsme přesvědčeni, že to byla a je správná cesta," uvedl Steffen Seibert. Netrpělivost občanů ohledně očkování je podle něj ale "pochopitelná".

Postup při nákupu vakcíny bránil dnes v rozhovoru s listem Rheinische Post také ministr zdravotnictví Jens Spahn. "Objednali jsme dostatek vakcíny pro Německo i EU. Problémem není objednané množství. Problémem jsou počáteční malé výrobní kapacity tváří v tvář extrémně vysoké celosvětové poptávce," uvedl.

Například předseda Spolkového sněmu Wolfgang Schäuble už dříve kritiku odmítl s tím, že vyspělé země by neměly hromadit vakcínu na úkor těch chudších.

Podle agentury Reuters nyní Německo uvažuje o tom, že by druhou dávkou vakcíny Pfizer/BioNTech očkovalo po delší době, než se nyní doporučuje. Než dorazí další zásoby vakcíny, mohlo by se tak první dávkou naočkovat více lidí. Prodloužení lhůty mezi aplikací první a druhé dávky už schválila například Británie a dnes se k ní přidalo i Dánsko.

Dánský zdravotnický úřad dnes uvedl, že povolil, aby se místo doporučených tří až čtyř týdnů druhá dávka mohla podat až po šesti. Po delší době by ale podle šéfa úřadu Sörena Broströma nemusela být vakcína účinná. Původně doporučená lhůta pro druhou dávku by měla být dodržená, pokud to bude možné. Dánsko se podle agentury Reuters do dneška naočkovalo téměř 47.000 lidí, většinou zdravotníků a seniorů.

reklama