reklama

Povinnost desetidenní karantény s možností se z ní vysvobodit po pěti dnech druhým testem na koronavirus zůstává zachována. Výjimky platí pro pendlery, uvedla agentura DPA.

Po České republice, Polsku a Francii je Nizozemsko čtvrtou sousední zemí Německa považovanou za vysoce rizikovou oblast. Kritériem pro takové označení je více než 200 nových případů na 100.000 obyvatel za sedmidenní období.

Sedmnáctimilionové Nizozemsko je od poloviny prosince v protiepidemické uzávěře a od konce ledna tu platí noční zákaz vycházení. Přesto počty nakažených nadále rostou a nizozemská vláda upozornila, že s rychlým rozvolňováním opatření nepočítá. Jenom v sobotu Nizozemsko hlásilo 7682 nově nakažených a sedmidenní incidence je kolem 300 nově infikovaných na 100.000 obyvatel.

Při vstupu do Německa z Nizozemska musí mít lidé negativní test starý nejdéle 48 hodin; u pendlerů je test platný po dobu 72 hodin. Kromě toho se musí cestovatelé před příjezdem do Německa přihlásit prostřednictvím internetové stránkywww.einreiseanmeldung.de. Z této povinnosti jsou vyjmuti lidé, kteří Německem pouze projíždějí nebo jejich pobyt netrvá déle než 24 hodin.

Německo považuje za vysoce rizikové z hlediska covidové nákazy 13 zemí EU a dalších 13 zemí nebo jejich částí má za rizikové. Podle průzkumu společnosti YouGov pro DPA je 64 procent Němců pro zákaz cest na dovolené do zahraničí. Jen 26 procent dotázaných by se postavilo proti takovému zákazu.

V samotném 83milionovém Německu za poslední den přibylo 8497 nových případů nákazy koronavirem a 50 úmrtí pacientů s covidem-19. Dnešní bilance ji nižší než před týdnem, kdy RKI oznámil 9872 nově nakažených. Experti nicméně upozornili na to, že aktuální čísla mohou být zkreslená kvůli tomu, že o Velikonocích se provádí méně testů a zpoždění mohou mít i hlášení o výsledcích. Celoněmecký počet nových případů nákazy na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní se oproti předchozímu dni mírně zvýšil na 128; v neděli hlásil RKI hodnotu 127.

reklama