Bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann podle médií uvedl, že bavorská pohraniční policie bude mít každý týden k dispozici až 50 policistů z pořádkových jednotek s cílem bojovat proti nelegální migraci a pašování migrantů bez dokladů přes Rakousko a Česko do Německa.

"Hlavním zaměřením je boj proti nelegální migraci a převáděčům. Bavorská pohraniční policie úzce spolupracuje se spolkovou policií, která provádí kontroly v příhraničním prostoru," uvedl Herrmann. "V srpnu 2023 bude bavorská pořádková policie posílena dodatečnými jednotkami, které budou podporovat bavorskou hraniční policii především prostřednictvím skrytých náhodných kontrol," dodal.

Jedna z migračních tras vede přes Česko, po které do Německa proudí významné množství migrantů bez potřebných dokladů. Kvůli tomuto problému požadovala německá spolková země Braniborsko spolu se Saskem dočasné obnovení stálých hraničních kontrol s Českem a Polskem, podobně jako je to již od roku 2015 na hranicích s Rakouskem.

Tyto kontroly však nejsou prováděny na celé délce hranic s Rakouskem, ale pouze na vybraných přechodech. Ministerka vnitra spolkového Německa Nancy Faeserová odmítla rozšíření stálých hraničních kontrol, ale dohodla se s Polskem a Českem na sérii opatření, včetně zvýšeného provádění kontrol.