reklama

Dosavadní rekord je 1752. Vyplývá to z dnešních údajů zveřejněných Institutem Roberta Kocha (RKI).

Denní bilance nakažených se v Německu v posledních týdnech šplhaly stále výš. Nedělní údaje však vždy bývají výrazně nižší než jiné dny v týdnu. V sobotu celková bilance nakažených v zemi od začátku pandemie překročila hranici 20 milionů, k dnešnímu ránu jich bylo 20,256 milionu.

Německo za posledních 24 hodin vykázalo 49 úmrtí souvisejících s koronavirem, stejně jako před týdnem. Od začátku pandemie v Německu po nákaze koronavirem zemřelo 128.437 lidí. Celkem 15,7 milionu infikovaných se již uzdravilo.

Počty nakažených mohou opět začít stoupat, ve světě už se to děje

Pandemii koronaviru svět stále nemá za sebou. Zvyšující se či dokonce rekordní počty nově nakažených hlásí řada států, mezi nimi například Nizozemsko, Rakousko, Čína, Německo nebo Jižní Korea, kde se počty pozitivních testů pohybují ve stovkách tisíc za den.

I v Česku se ale situace může zhoršit, upozornil například biolog Jaroslav Flegr. "Teď “šijeme roušky” – pomáháme uprchlíkům. Už brzy však začnou Klaus a Okamura vykřikovat, že nám sem uprchlíci zanesli covid. Tak ne – i tuhle vlnu jsme si udělali sami předčasným rozvolněním," napsal na twitteru.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek ale kolísavé počty nakažených přikládá počasí. "Jak se mění počasí a objevuje se jaro, tak jako u všech respiračních chorob, i u covidu bude počet pacientů stoupat. Nemoc se šíří, je to virové onemocnění," řekl na tiskové konferenci novinářům.

Dodal, že důvodem rostoucích čísel může být subvarianta koronaviru omikron BA.2. "Za tři týdny bude další mutace, která se už nyní objevuje na jihu Evropy," doplnil Válek a apeloval na občany, aby se nechali proti koronaviru očkovat.