Místo toho doporučují mimo jiné český obyčej krájení jablek. Znečištění ovzduší bylo podle nich i během uplynulých omezených novoročních oslav příliš velké tam, kde nebyly vyhlášeny konkrétní zákazy pyrotechniky nebo vycházení.

Organizace DUH ocenila, že koncentrace polétavého prachu a počet zraněných byl tentokrát díky zákazu prodeje pyrotechniky výrazně nižší než před rokem. Znečištění ovzduší však bylo místy stále příliš vysoké.

"V příštím roce potřebujeme kromě zákazu prodeje také zákaz používání (zábavní pyrotechniky), aby lidé v Německu už opravdu nemuseli dýchat jedovatý vzduch nebo přicházet k těžkým zraněním," citovala agentura DPA šéfa DUH Jürgena Resche. "Zákazy petard chrání životy a zdraví," dodal Resch.

Organizace vyzvala, aby lidé letos přešli na alternativní silvestrovské zvyky nebo přijali tradice jiných zemí. Mezi nimi uvedla i český zvyk věštění z rozkrojeného jablka, který je však spíše vánočním než silvestrovským obyčejem. Jablko se při něm rozkrojí kolmo na stopku: jadérka ve tvaru hvězdy pro další rok slibují zdraví a štěstí, zatímco červivý jádřinec údajně signalizuje nemoc a jadérka poskládaná do tvaru křížku prý hrozí tím nejhorším.

Němečtí ekologové doporučují také například španělskou tradici 12 bobulí révy, která má přinést štěstí těm, kteří při každém úderu zvonu o půlnoci z 31. prosince na 1. ledna jednu bobuli snědí.

Mnoho lidí by navíc mělo podle DUH peníze raději věnovat na dobročinné účely, než je utrácet za dělbuchy.

reklama