Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Netanjahu má požadavky Hamásu za odtržené od reality

Benjamin Netanjahu
Benjamin Netanjahu
Foto: Facebook

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu potvrdil své dřívější stanovisko ohledně vývoje konfliktu v Pásmu Gazy a vyjádřil se k jednáním s hnutím Hamás o ukončení bojů a propuštění rukojmích.

Netanjahu označil požadavky radikálů za odtržené od reality poté, co vůdce Hamásu prohlásil, že kromě stažení izraelských vojsk chce také zastavení blokády Gazy a propuštění Palestinců z izraelských věznic.

Premiér prohlásil, že "nepřestaneme, dokud všechny nezničíme," s odkazem na prohlášení Hamásu. Odmítl rovněž kritiku, která zazněla i od izraelských spojenců ohledně plánovaného útoku na město Rafáh na jihu Gazy. Netanjahu uvedl, že informoval amerického prezidenta Joea Bidena o tom, že izraelská armáda tuto operaci provede.

Podrobnosti ohledně plánu Netanjahu nezveřejnil. Nicméně podle agentury AFP uvedl, že operace se uskuteční i v případě dohody s Hamásem ohledně propuštění rukojmích, které palestinští ozbrojenci zadrželi při útoku na izraelské území 7. října.

Netanjahu je pod silným tlakem, aby dosáhl dohody o příměří po více než čtyřměsíčním konfliktu s Hamásem. Takový krok by umožnil přísun humanitární pomoci pro více než dva miliony Palestinců, kteří nemají kam uprchnout před boji.

Hamás však kromě stažení izraelských vojsk klade i další požadavky. Vůdce politického křídla Ismáíl Haníja dnes opětovně zdůraznil, že bude přijata pouze dohoda obsahující stažení izraelských vojsk, zastavení blokády Gazy a propuštění palestinských vězňů, kteří si odsedí dlouhé tresty v Izraeli.

Témata:  Izrael Benjamin Netanjahu

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 7:08

Senát peníze pro Ukrajinu odhlasuje 23. dubna. Schumer: Buďte si jisti, že Amerika pomůže

Senát, tedy horní komora amerického Kongresu, se připravuje dokončit proces schvalování pomoci Ukrajině, Izraeli a Tchaj-wanu. Hlasování je naplánováno na úterý 23. dubna, uvedl vůdce senátní většiny Chuck Schumer.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy