Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Netanjahu pohrozil Íránu, který zvažuje odvetný útok na Izrael

Benjamin Netanjahu
Benjamin Netanjahu
Foto: dailymail.co.uk **dailymail.co.uk**

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu pohrozil následky v případě, že se Írán rozhodne zaútočit na Izrael. Uvedl to server Times of Israel.

"Írán proti nám podniká kroky již několik let, ať už přímo nebo zprostředkovaně přes své loutky. Izrael proto proti Íránu a jeho loutkám podniká ofenzivní a defenzivní kroky," prohlásil Netanjahu během setkání izraelské bezpečnostní rady.

"Budeme se umět bránit a budeme jednat podle jednoduché zásady - ublížíme každému, kdo ublíží nám nebo nám ublížit plánuje," dodal izraelský premiér.

Vlády Izraele a USA se obávají, že Írán chystá bezprostřední útok. Podezírá Izrael z pondělního útoku na íránský konzulát v syrské metropoli Damašek, při kterém zahynulo nejméně 13 lidí včetně dvou brigádních generálů a pěti dalších členů íránských elitních Revolučních gard. Teherán za nálet přislíbil odvetu.

Íránské hrozby byly také tématem čtvrtečního telefonického rozhovoru mezi americkým prezidentem Joem Bidenem a izraelským premiérem. Biden ujistil Netanjahua o "neochvějné podpoře" Izraele ze strany USA.

Izrael na stupňující se napětí reagoval mobilizací vojáků v záloze na zlepšení připravenosti protiraketové obrany a pozastavením udělování dovolených vojákům.

Podle deníku Guardian se v rámci preventivních opatření zvažuje i otevření krytů v Tel Avivu. "S ohledem na zhodnocení situace bylo rozhodnuto, že bude pozastaveno volno u všech bojových jednotek IDF. Armáda je ve válce a nasazení jednotek je neustále přehodnocováno podle potřeb," uvedla armáda v prohlášení.

IDF v rámci opatření proti řízeným střelám začala s rušením signálu GPS, čímž způsobila problémy v navigaci, leteckém provozu a dalších každodenních činnostech. Podle dostupných informací se to týká i Tel Avivu či Jeruzaléma.

Podle někdejšího šéfa izraelské zpravodajské služby Amose Yadlina může Írán zaútočit už v pátek. "Nebudu překvapen, pokud Írán zaútočí zítra. Nepanikařte. Neutíkejte do krytů," vzkázal občanům s tím, že mají spoléhat na protivzdušnou obranu. Lidé mají sledovat zprávy a počítat s možnou eskalací v reakci na íránský útok.

Témata:  Benjamin Netanjahu Írán Izrael

Aktuálně se děje

22. května 2024 20:26

Odměna za teror. Netanjahu odsoudil rozhodnutí uznat Palestinu jako stát

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odsoudil ve středu rozhodnutí Irska, Norska a Španělska uznat Palestinu jako stát a uvedl, že jde o odměnu za teror. Uvedla to agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy