Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Netanjahu potvrdil závazek k návrhu příměří, uvedl Blinken

Benjamin Netanjahu
Benjamin Netanjahu
Foto: Facebook

Válka v Pásmu Gazy by mohla skončit příměřím. Americký ministr zahraničí Antony Blinken naznačil, že izraelský premiér Benjamin Netanjahu souhlasí s návrhem, který počítá se zastavením bojů v palestinské enklávě na pobřeží Středozemního moře. 

Blinken dnes uvedl, že se v pondělí setkal s Netanjahuem, který potvrdil svůj závazek k představenému návrhu. Ocenil také reakci hnutí Hamás na hlasování OSN ohledně příměří. "Je to nadějný signál, podobně jako prohlášení vydané poté, co prezident (Joe Biden) před deseti dny představil návrh," řekl šéf americké diplomacie podle France24.

Biden představil návrh příměří na konci května. První fáze by trvala šest týdnů. Podle prezidenta by zahrnovala "celkové a úplné příměří, stažení izraelských sil ze všech obývaných oblastí Gazy, propuštění rukojmích včetně žen, starších lidí a zraněných výměnou za propuštění stovek palestinských vězňů". 

Plán by podle americké strany umožnil zvýšení humanitární pomoci a do Pásma Gazy by denně přijíždělo šest stovek nákladních aut s pomocí. 

Návrh počítá s druhou fází, ve které by došlo k trvalému zastavení bojových akcí. V jejím rámci by proběhla výměna všech živých rukojmích a dočasné příměří by nabylo plné platnosti. Ve třetí fázi by došlo k návratu pozůstatků rukojmích odvlečených do Gazy během říjnového útoku. 

Biden apeloval na Hamas, aby nabídku přijal. Vyzval také izraelské vedení, aby se za dohodu postavilo i navzdory případnému tlaku. Vyslovil se rovněž proti nekonečné válce. Region podle šéfa Bílého domu potřebuje diplomatické řešení, na němž budou muset spolupracovat Izraelci a Palestinci na obnově Pásma Gazy. Plan by měl také otevřít cestu k normalizaci vztahů Izraele se Saúdskou Arábií a oslabit hrozbu pro region ze strany Íránu. 

Americký prezident považuje návrh za šanci pro Izrael stát se silným regionálním hráčem. "Izrael předložil svůj návrh a Hamás říká, že chce příměří. Tato dohoda je příležitostí dokázat, že to myslí opravdu vážně. Je čas začít tuto novou etapu, aby se rukojmí mohli vrátit domů, aby byl Izrael v bezpečí a aby skončilo toto utrpení," dodal Biden. 

Netanjahu nicméně na návrh bezprostředně reagoval slovy, že podmínky Izraele k ukončení války se nezměnily. Tel Aviv trvá na zničení vojenských a vládních kapacit Hamásu, osvobození všech rukojmích a zabezpečení toho, aby Gaza už nepředstavovala hrozbu pro Izrael. 

Témata:  Válka v Izraeli s Hamásem Benjamin Netanjahu Gaza Antony Blinken

Aktuálně se děje

23. června 2024 12:46

Prezident Pavel apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy