Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v úterý vyloučil možnost propuštění tisíců palestinských zajatců v rámci jakékoli dohody na zastavení bojů v Gaze.
"Je nezbytné zdůraznit, že IDF (Izraelské obranné síly) se z Pásma Gazy nestáhnou, a nedovolíme propuštění tisíců teroristů. To se rozhodně nestane," prohlásil izraelský premiér Netanjahu při návštěvě osady Eli na Západním břehu Jordánu.
Palestinské hnutí Hamás začalo zkoumat návrh na příměří, které by mělo zastavit boje v Pásmu Gazy. Potvrzení doručení návrhu poskytl Ismáíl Haníja, vůdce politického výboru Hamásu. Návrh vznikl v důsledku víkendového setkání amerických, izraelských, katarských a egyptských představitelů v Paříži.
Haníja podle webu The Times of Israel (TOI) zdůraznil, že pro Hamás je prioritou ukončení izraelské vojenské ofenzívy a dosažení úplného stažení izraelských jednotek z Pásma Gazy.
Válka v Pásmu Gazy probíhá již 116 dní, od 7. října 2023, kdy teroristická komanda Hamásu napadla jižní Izrael. Kolem 1200 civilistů přišlo o život, a dalších přibližně 250 bylo odvlečeno do Pásma Gazy, kde jsou stále desítky lidí drženi jako rukojmí.
Izrael reagoval na útok bombardováním a pozemní ofenzívou s cílem zničit Hamás. Boje v Pásmu Gazy si podle místního ministerstva zdravotnictví ovládaného Hamásem vyžádaly již více než 26 000 obětí.
Vyjednavači ze Spojených států, včetně ředitele CIA Billa Burnse, navrhli počáteční 30denní příměří, aby mohly být osvobozeny zbývající ženy, starší lidé a zranění držení Hamásem.
Následně by mělo následovat další třicetidenní příměří a propuštění izraelských vojáků a rukojmích výměnou za zvýšení humanitární pomoci pro Pásmo Gazy, včetně propuštění Palestinců zadržovaných v izraelských věznicích.
Cílem této dohody je přerušení bojů na dostatečně dlouhou dobu, aby se mohl vyjednat trvalý mír. Hamás však podle zpráv již několikrát odmítl podobné návrhy během jednání v Dohá.
Podle informací serveru New York Times (NYT) by se mělo dvouměsíční přerušení konfliktu v Pásmu Gazy výměnit za propuštění více než 100 rukojmích, jež stále drží palestinští radikálové.
Prezident USA Joe Biden v pátek telefonoval s vůdci Egypta a Kataru, dvou zemí, které se podílejí na vyjednávání. Šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) William Burnes je zase vyslán na jednání v Paříži se zástupci Izraele, Egypta a Kataru.
Pokud bude dosaženo dostatečného pokroku, Bidenův blízkovýchodní poradce Brett McGurk by měl znovu navštívit Blízký východ a pomoci nalézt finální podobu dohody
I když by dvouměsíční přerušení konfliktu nebylo trvalým příměřím, které Hamás doposud požadoval jako podmínku propuštění všech rukojmích, američtí činitelé věří, že by Izrael po dvou měsících pravděpodobně nepokračoval v bojích stejným způsobem.
Toto příměří by poskytlo prostor pro další diplomatická jednání, která by mohla vést ke komplexnějšímu řešení konfliktu a uklidnění situace v celém regionu.
Válka v Pásmu Gazy trvá 116 dní a vypukla po vpádu teroristických komand Hamásu a dalších palestinských ozbrojených formací do izraelských kibuců a vesnic. Konflikt si vyžádal tisíce obětí na životech na obou stranách, přičemž izraelská armáda obviňuje Hamás, že využívá civilisty jako lidské štíty.
Témata: Benjamin Netanjahu, Izrael
Související
22. listopadu 2024 17:34
21. listopadu 2024 15:27
21. listopadu 2024 13:49
6. listopadu 2024 11:52
20. října 2024 18:22
20. října 2024 10:05