"Chceme, aby naše školy byly po celý rok mimořádně bezpečné," zdůvodnil rozhodnutí de Blasio, podle kterého město udělá vše proto, aby zastavilo šíření nakažlivější varianty delta.

Newyorské úřady dříve uvedly, že se učitelé stejně jako ostatní zaměstnanci města budou muset po začátku školního roku prokázat očkováním nebo se každý týden nechat testovat. Nové nařízení však jako první svého druhu v New Yorku ukládá bez výjimky povinnost očkování.

Týkat se bude 148.000 zaměstnanců a pomocných sil ve vzdělávacích zařízeních, kteří budou muset mít k 27. září alespoň jednu dávku vakcíny proti covidu-19.

Město neuvedlo, jaké postihy budou hrozit těm, kdo se odmítnou očkovat, ani kdo bude mít z nařízení výjimku. Při předchozím požadavku na vakcinaci či testování platilo pro ty, kdo ho odmítli, ustanovení o neplaceném dočasném volnu.

Odbory, které zastupují školní zaměstnance, chtějí ohledně nařízení vyjednávat. Podle předsedy jednoho ze školských odborů Michaela Mulgrowa je bezpečnost dětí a zajištění provozu škol prioritou, je potřeba však domluvit výjimky pro ty, kteří se nemohou nechat očkovat například ze zdravotních důvodů. De Blasio uvedl, že město začne s odbory ohledně podrobností vyjednávat tento týden, termín 27. září však bude platit i v případě, že se obě strany nedohodnou.

Přes 63 procent všech newyorských zaměstnanců ve školství je už podle AP naočkováno. Školní rok pro zhruba milion studentů v New Yorku začíná 13. září. Minulý rok si rodiče mohli vybrat mezi virtuální docházkou a kombinací školní a online výuky.