Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ničivé zemětřesení zdevastovalo Albánii. Několik mrtvých, škody hlásí přístav Drač

Seismograf, ilustrační fotografie
Seismograf, ilustrační fotografie
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Nejméně 14 mrtvých a přibližně 600 zraněných si vyžádalo zemětřesení o síle 6,4 stupně, které dnes krátce před 04:00 SEČ zasáhlo západ Albánie. Novou bilanci ohlásily ministerstva obrany a zdravotnictví a nemusí být konečná: někteří zranění jsou v kritickém stavu. Velké škody podle agentury AP hlásí vesnice Thumanë a přístavní město Drač, kde s vyprošťovacími pracemi pomáhá armáda, a to i za pomoci buldozerů. Podle Reuters bylo zemětřesení nejsilnější za desítky let. Český velvyslanec v Tiraně řekl ČTK, že Češi v zemi jsou v pořádku.

"Kontaktovali jsme všechny české občany, kteří tu žijí dlouhodobě, jakož i ty, kteří se zaregistrovali v systému Drozd. Všichni jsou v pořádku," řekl v telefonátu velvyslanec Jaroslav Ludva. Připustil, že v zemi by mohli být i Češi, o kterých velvyslanectví neví, upozornil však, že zemětřesení udeřilo hlavně na pobřeží, kde už turisté nejsou, protože sezóna na plážích skončila. Ani Tirana, ani horské oblasti, kde by se případní návštěvníci mohli vyskytovat, přímo postiženy nebyly. V metropoli nicméně "postel a skříně skákaly po bytě a popadaly" a "asi minutu se zdi chvěly", vylíčil Ludva vlastní zážitek.

Český ministr vnitra Jan Hamáček na twitteru napsal, že Česko může Albáncům ihned pomoci. "Zemětřesení v Albánii vyžaduje okamžitou pomoc. Nabídli jsme speciální tým záchranářů Hasičského záchranného sboru, který je připraven okamžitě vyrazit," uvedl Hamáček.

Záchranáře podle agentury AP přislíbilo například také Řecko a Kosovo. Premiér Edi Rama za nabídky pomoci poděkoval sousedním zemím, Evropské unii a Spojeným státům. "Je to dramatický okamžik, ale měli bychom zachovat klid, stát jeden při druhém, abychom se s tímto šokem vypořádali," řekl.

Jeden člověk zemřel, když při silných otřesech vyskočil z budovy v okrese Kurbin asi 50 kilometrů severně od metropole. Muž se ženou zahynuli v blízké vsi Thumanë. Další mrtvé podle mluvčí ministerstva obrany záchranáři nalezli v troskách domů a hotelů v Drači.

#earthquake in #Durres First reported damages! #Albania pic.twitter.com/6jS3Nb0Xiv

— Klaudja Karabolli (@KKarabolli) November 26, 2019

Epicentrum otřesů o síle 6,4 stupně bylo deset kilometrů severně od města Shijak, asi třicet kilometrů od hlavního města Tirany, s ohniskem v hloubce 20 kilometrů, uvedla americká geologická služba USGS. Podle Reuters oblast poté postihlo několik silných následných otřesů. Chvění země bylo citelné nejen po celém albánském pobřeží, ale rovněž v jižní Itálii.

Lidé v oblastech, které byly nejvíce postiženy, utekli z domů do ulic, což byl případ i Tirany. Během posledních dvou měsíců je to druhé zemětřesení, které v albánské metropoli vyhnalo místní obyvatele ven.

This is terrifying#Albania #Earthquake pic.twitter.com/F2qvPNGHA7

— Igli Lime?? (@IgliLime) November 26, 2019

"Telefonoval jsem s dcerou a neteří. Říkaly, že jsou v pořádku a čekají na vyproštění. Ale nedovolal jsem se ženě ani dalším příbuzným," řekl místní televizi News24 jeden z obyvatelů Drače. Stanice odvysílala mimo jiné záběry lidí jásajících poté, co se záchranářům podařilo vyprostit živého chlapce z trosek domu, ve kterých dříve nalezli mrtvé tělo. Zatím nikdo neví, kolik lidí uvázlo pod troskami v Drači a v Thumanë. Asi čtyři stovky vojáků stavějí na obou místech stany, které mají lidem posloužit jako útočiště.

Epicentrum otřesů o síle 6,4 stupně bylo deset kilometrů severně od města Shijak, asi třicet kilometrů od hlavního města Tirany, s ohniskem v hloubce 20 kilometrů, uvedla americká geologická služba USGS. Podle Reuters oblast poté postihlo několik silných následných otřesů.

Chvění země bylo citelné nejen po celém albánském pobřeží, ale rovněž v jižní Itálii, v Severní Makedonii, Kosovu, Černé Hoře či Srbsku.

Lidé v oblastech, kde byly záchvěvy půdy patrné, utekli z budov do ulic, což byl i případ Tirany. Během posledních dvou měsíců je to druhé zemětřesení, které v albánské metropoli vyhnalo místní obyvatele ven.

Jen o několik hodin později zemětřesení o síle 5,4 stupně zasáhlo Bosnu, odkud však podle agentur dosud nejsou hlášeni zranění či větší škody.

Když Albánii 21. září postihlo zemětřesení o síle 5,6 stupně a poničilo na 500 domů, albánské ministerstvo obrany uvedlo, že šlo o nejsilnější zemětřesení v zemi za posledních 30 let.

Témata:  Albánie zemětřesení katastrofy

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 13:34

Války jsou výzva, ale počasí má na svět největší dopad, varují lídři

Rok 2025 přináší podle světových lídrů zásadní výzvy, přičemž eskalující ozbrojené konflikty jsou označovány za nejurgentnější hrozbu, zatímco klimatická krize představuje dlouhodobý problém s největším dopadem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy