Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nikdy. Starmer odmítl připojení Británie k Evropské unii

Keir Starmer
Keir Starmer
Foto: Facebook Keir Starmer

Již více než čtyři roky Velká Británie není členskou zemí Evropské unie. A ještě kratší doba stačila na to, aby vznikly debaty o jejím znovu připojení. Nyní pravděpodobně příští premiér země odmítl připojení se slovy „nikdy v mém životě“. 

Že opětovní připojení Británie k EU ve skutečnosti příliš nehrozí v rozhovoru pro EuroZprávy.cz uvedla expertka na britskou politiku Monika Brusenbauch Meislová. Musely by s ním jednomyslně souhlasit všechny členské státy EU. Navíc by neustále panovala velká nejistota, zda si to Britové za nějakou dobu opět nerozmyslí a nebudou chtít opět vystoupit. Evropská unie ale není žádný hop-on hop-off autobus,“ shrnula s tím, že návrat Británie nemá žádná ze stran ve svém programu.

Lídr Labouristické strany a pravděpodobně příští premiér Velké Británie Keir Starmer takový nápad jednoznačně odmítl. Podle serveru Guardian se to týká i jednotného trhu nebo celní unie. „Nevím, jestli by to bylo možné. Mluvil jsem opravdu jasně o tom, že se k EU, jednotnému trhu ani celní unii nevrátím – ani neumožním návrat k volnému pohybu osob,“ upozornil.

Dohody mezi EU a Británií by ale chtěl zlepšit. „Myslím si, že bychom mohli dosáhnout lepší dohody, než je ta zpackaná za Borise Johnsona, a to v oblasti obchodu, výzkumu a vývoje a bezpečnosti,“ vyjmenoval Starmer.

Ve středu ale k novinářům promluvil ještě důrazněji. „Nevidím žádné okolnosti, za kterých by se Spojení království mohlo během mého života vrátit k jednotnému trhu EU, celní unii nebo volnému pohybu osob,“ řekl podle serveru The Times.

Pokud labouristé opravdu dosáhnout tak masivního úspěchu, jak předpokládají průzkumy, Starmer se stane premiérem ještě v pátek. Od toho dne ho bude čekat množství práce. „Kolik legislativy stihneme do konce července, je podle mého názoru sporné, protože časový plán je velmi napjatý, i když se mi zdá zřejmé, že ho budeme muset prodloužit. Budeme pracovat velmi tvrdě,“ vylíčil.

Bude muset řešit také řadu krizí, které současné konzervativní vedení Rishiho Sunaka nedořešilo. „Pokud jde o konkrétní věci, které uděláme, musíme počkat a uvidíme, co to bude, ale nemohu tady stát a předstírat vám nebo všem ostatním, že můžeme postavit vězení do 24 hodin po vyhlášení výsledků voleb,“ poznamenal. „Musíme se pustit do těžkých prací, abychom ten nepořádek vyřešili, ale je to jeden obrovský nepořádek,“ doplnil.

Starmer se také hodlá postavit proti populistům, které symbolizuje například nová strana Reform UK s Nigelem Faragem v čele. „Velmi mnoho výzev zde v Evropě a na celém světě bude podle mého názoru třeba řešit progresivními odpověďmi. A je na nás, abychom tuto argumentaci předložili – a abychom na ní spolupracovali s ostatními,“ uzavřel.

Témata:  Velká Británie EU Keir Starmer (labouristi)

Aktuálně se děje

18. července 2024 13:38

Fiala přirovnal Putina k Hitlerovi. Orbánova cesta není v zájmu Evropy ani ČR, řekl

Předseda vlády Petr Fiala poskytl britskému serveru Guardian rozsáhlý rozhovor mimo jiné o „mírové misi“ maďarského premiéra Viktora Orbána, možném nástupu Donalda Trumpa do pozice šéfa Bílého domu a další podpoře Ruskem napadené Ukrajině.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy