Japonská metropole pracuje na pokynech, jak letos v zimě snížit spotřebu energií v čase nejistých dodávek a rostoucích cen. Podle BBC už byli městští úředníci k vidění, jak na schůzkách na toto téma všichni nosí roláky, aby šli příkladem.

Koikeová na otázku, zda je svetr vhodným oděvem na pracoviště, odpověděla, ať se lidé inspirují Macronem a jeho módním stylem.

"Jsou teplé a celkově se s nimi snižuje spotřeba energie, takže je můžeme spojit i se snižováním emisí uhlíkových plynů," řekla tokijská guvernérka. "Dokonce i v Evropě v jejich nošení vede prezident Macron," dodala politička.

"Je to jeden z nástrojů, jak překonat (zimní energetickou krizi) a zároveň být vynalézavý. Ráda bych vyjádřila soucit s těžkou energetickou situací letošní zimy a zároveň měla prostor pro diskuzi o tom, jak se můžeme bavit prostřednictvím módy," prohlásila Koikeová.

Japonská vláda začátkem tohoto měsíce vyzvala lidi, aby zhasínali nepotřebná světla, nosili v interiéru vrstvené oblečení a snížili teplotu vytápění v období od 1. prosince do 31. března.