reklama

Podle britské analýzy může být nový kmen až o 70 procent nakažlivější než původní koronavirus SARS-CoV-2, a může zvýšit reprodukční číslo o 0,4.

Zatím neexistují důkazy, že by nová mutace měla vyšší pravděpodobnost úmrtí nebo vyvolávala těžší průběh onemocnění. Také dosud nejsou k dispozici důkazy, že by nová varianta viru byla více rezistentní vůči očkování.

Nová mutace obsahuje 23 různých změn oproti původnímu viru. Liší se například ve způsobu, jakým se virus naváže na buňku a jakým do ní vstupuje.

Mutace VUI - 202012/01 se rychle rozšířila v Londýně, na jihu a jihovýchodě Británie, a v těchto oblastech se stala dominantní formou viru.

Je už známo, že nová mutace rychle nahrazuje jiné formy viru. V Londýně to bylo ve druhém prosincovém týdnu asi 62 procent všech nových případů ve srovnání s 28 procenty tři týdny předtím.

V Londýně se v důsledku toho za poslední týden téměř zdvojnásobil počet nových případů nákazy koronavirem se srovnání s předchozím týdnem.

V oblastech, kde převažuje výskyt nové mutace, rychle stoupají počty hospitalizovaných.

Již zveřejněná úvodní analýza nové mutace VUI - 202012/01 rozeznává 17 jejích potenciálně významných variant. Některé již laboratorně prokázaly zvýšenou schopnost viru napadat buňky.

Mutace VUI - 202012/01 podle serveru BBC vznikla nejpravděpodobněji u pacienta, jehož oslabený imunitní systém nedokázat virus zničit. Namísto toho poskytl jeho organismus živnou půdou pro zmutování viru.

Mutace viru SARS-CoV-2 jsou časté. Dosud bylo podle Britského genomického sdružení pro covid-19 (COG-UK) rozeznáno přes 4000 mutací tohoto viru.

reklama