Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nová mutace nezpůsobuje vážnější průběh nemoci covid, prokázala studie

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Nakažlivější mutace koronaviru, zaznamenaná v polovině prosince v Anglii, nejspíše nezpůsobuje vážnější průběh onemocnění covid-19 než jiné varianty. Vyplývá to ze závěrů porovnávací studie anglického úřadu pro veřejné zdraví (PHE), na níž dnes upozornila agentura Reuters.

Nový kmen koronaviru, který se rychle šíří především v jižní Anglii, je podle britských úřadů možná až o 70 procent nakažlivější. Řada zemí v reakci na toto zjištění uvalila restrikce na cestování z Británie. Kromě Spojeného království eviduje novou variantu koronaviru již i několik dalších zemí.

Světová zdravotnická organizace (WHO) dosud uvádí, že nemá důkazy o tom, že by mutace způsobovala vážnější průběh covidu-19.

Vědci v rámci studie porovnávali 1769 lidí nakažených novou variantou koronaviru se stejným počtem osob s takzvaným "divokým typem" viru. V obou skupinách byla shodným poměrem zastoupena pohlaví, věkové skupiny i místo bydliště infikovaných.

Ze 42 případů hospitalizace se 16 lidí nakazilo novou mutací koronaviru, zatímco 26 lidí infikoval "divoký typ", uvádí studie. Po nákaze novou variantou zemřelo 12 lidí v porovnání s desíti zemřelými s původním typem koronaviru.

"Předběžné výsledky studie neshledaly mezi porovnávanými případy nákazy novou variantou koronaviru a divokým typem žádný statisticky významný rozdíl v hospitalizacích a smrtnosti do 28 dnů od infikování," konstatuje studie.

Přední epidemiolog a poradce britské vlády Andrew Hayward v úterý varoval, že Británie míří v nadcházejících týdnech ke "katastrofě", pokud kabinet nepřijme přísnější opatření proti nakažlivějšímu kmeni koronaviru.

Británie v úterý zaznamenala 53.135 nových případů nákazy koronavirem, což bylo nejvíce od doby, kdy v polovině roku začala s masovým testováním obyvatelstva. Britský premiér Boris Johnson podle deníku The Times udělil souhlas, aby byly další oblasti zařazeny do nejpřísnější čtvrté kategorie opatření, kam již nyní spadá velká část země.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 vědci Velká Británie

Související

Aktuálně se děje

27. března 2025 19:54

Jaromír Soukup se vrací do ringu. Známe veškeré podrobnosti

Jaromír Soukup se za měsíc vrátí do boxerského ringu a není v jednoduché pozici, protože ohlášený soupeř si na něj dost vyskakuje. Soukup dostal první příležitost reagovat, i když jen slovně. Co svému protivníkovi vzkázal? 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Zemětřesení v Myanmaru

Mimořádná zpráva

Myanmarem otřásla dvě masivní zemětřesení. Internetem kolují děsivá videa řítících se budov

Centrální část Myanmaru zasáhlo v pátek ráno (odpoledne místního času) silné zemětřesení o síle 7,7 stupně následované po 12 minutách otřesem o síle 6,4 stupně, uvedla americká geologická služba USGS. Otřesy byly zaznamenány přibližně 16 kilometrů severozápadně od města Sagaing kolem 12:50 místního času, uvedl server CNN. Zemětřesení bylo tak masivní, že ničilo budovy i v sousedním Thajsku a otřesy lidé pocítili i v Číně. Bangkog a Myanmar už evidují první mrtvé a zraněné a předpokládá se, že jejich počet bude strmě narůstat. O českých obětech zatím informace nejsou. Myanmarská vojenská junta následně vyhlásila nouzový stav ve velké části centrálního Myanmaru. Podle posledních informací se už počet mrtvých počítá ve stovkách.