reklama

Nový kmen koronaviru, který se rychle šíří především v jižní Anglii, je podle britských úřadů možná až o 70 procent nakažlivější. Řada zemí v reakci na toto zjištění uvalila restrikce na cestování z Británie. Kromě Spojeného království eviduje novou variantu koronaviru již i několik dalších zemí.

Světová zdravotnická organizace (WHO) dosud uvádí, že nemá důkazy o tom, že by mutace způsobovala vážnější průběh covidu-19.

Vědci v rámci studie porovnávali 1769 lidí nakažených novou variantou koronaviru se stejným počtem osob s takzvaným "divokým typem" viru. V obou skupinách byla shodným poměrem zastoupena pohlaví, věkové skupiny i místo bydliště infikovaných.

Ze 42 případů hospitalizace se 16 lidí nakazilo novou mutací koronaviru, zatímco 26 lidí infikoval "divoký typ", uvádí studie. Po nákaze novou variantou zemřelo 12 lidí v porovnání s desíti zemřelými s původním typem koronaviru.

"Předběžné výsledky studie neshledaly mezi porovnávanými případy nákazy novou variantou koronaviru a divokým typem žádný statisticky významný rozdíl v hospitalizacích a smrtnosti do 28 dnů od infikování," konstatuje studie.

Přední epidemiolog a poradce britské vlády Andrew Hayward v úterý varoval, že Británie míří v nadcházejících týdnech ke "katastrofě", pokud kabinet nepřijme přísnější opatření proti nakažlivějšímu kmeni koronaviru.

Británie v úterý zaznamenala 53.135 nových případů nákazy koronavirem, což bylo nejvíce od doby, kdy v polovině roku začala s masovým testováním obyvatelstva. Britský premiér Boris Johnson podle deníku The Times udělil souhlas, aby byly další oblasti zařazeny do nejpřísnější čtvrté kategorie opatření, kam již nyní spadá velká část země.

reklama