Prezidenti a premiéři členských zemí evropského bloku se v pondělí na závěr prvního dne unijního summitu shodli na zavedení dalšího balíku sankcí, které mají postihnout Rusko za jeho válku proti Ukrajině. Tlak na Moskvu se zvýší mimo jiné embargem, které se má týkat více než dvou třetin dovozu ruské ropy. Sedmadvacítka zakáže dovoz suroviny tankery, zatímco přeprava ropovodem Družba má mít výjimku. Český premiér Petr Fiala tuto dohodu označil za výborný výsledek.

Podle Medveděva nebudou mít sankce vliv na nejvyšší ruské politiky a nebudou mít ani "fatální" důsledky pro obchod. "Jsou namířeny proti ruskému lidu," napsal politik na sociální síti telegram.

Medveděv tvrdí, že cílem opatření mířících na ruskou ropu a plyn je přimět ruskou vládu zavést rozpočtové škrty. "Embargo na nákup ruského plynu a ropy? Totéž: snížit příjmy do rozpočtu a přinutit stát přestat plnit sociální závazky jako například zvýšit platby v souladu s inflací," uvádí Medveděv.

"Oni nás nenávidí! Základem těchto rozhodnutí je nenávist vůči Rusku, vůči Rusům a všem obyvatelům Ruska," soudí Medveděv.

Pro Ukrajinu nejsou protiruské sankce dostatečné. Zástupce vedoucího ukrajinské prezidentské kanceláře Ihor Žovkva řekl, že EU se rozhoduje příliš pomalu a zavádí nedostatečná opatření, navíc příliš pozdě.