Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Novým premiérem Francie se stal Macronův spojenec Bayrou

François Bayrou
François Bayrou
Foto: Facebook François Bayrou

Francouzská politická scéna zažila další významný zvrat. François Bayrou byl jmenován novým premiérem Francie poté, co Michel Barnier podal demisi. Třiasedmdesátiletý centrista je dlouholetým politickým hráčem a klíčovým partnerem prezidenta Emmanuela Macrona, jehož centristická aliance nyní usiluje o stabilizaci politické situace, uvedl server SkyNews.

Michel Barnier, který byl jmenován premiérem teprve v září, rezignoval po historickém pádu jeho vlády, jež nezvládla hlasování o důvěře. To bylo vyvoláno kontroverzním schválením rozpočtu na sociální zabezpečení pomocí speciálních pravomocí bez závěrečného hlasování v dolní komoře parlamentu. Tento krok vedl k ostré kritice napříč politickým spektrem.

Podpora tvrdě pravicového Národního sdružení (RN), která by mohla zachránit Barnierovu vládu, byla nakonec odmítnuta i přes snahy o kompromis. Výsledkem bylo, že jeho vláda, která vydržela pouhých 90 dní, se stala nejkratší v historii moderní Francouzské republiky.

Barnierova vláda vznikla po překvapivých předčasných volbách vyhlášených prezidentem Macronem, které přinesly nejednoznačné výsledky. Levice sdružená v alianci Lidová fronta získala nejvíce křesel (193), ale nedosáhla potřebné většiny 289 hlasů. Rozdrobenost sedmistranné aliance však vedla k neschopnosti sjednotit se na jednom kandidátovi na premiéra.

Centristická aliance Ensemble Emmanuela Macrona, která skončila druhá, se pokusila vytvořit koalici s pravicovými Republikány, z nichž pocházel právě Barnier. Jeho vláda se ale stala terčem spojených sil levice a krajní pravice, což nakonec vedlo k jejímu pádu.

François Bayrou, zkušený politik a dlouhodobý spojenec prezidenta Macrona, nyní čelí výzvě vytvořit funkční vládu v politicky rozdělené Francii. Jeho kabinet bude muset spoléhat na podporu umírněných politiků z obou stran politického spektra – jak zleva, tak zprava. Očekává se, že v nové vládě zasednou i někteří konzervativci, aby zajistili většinovou podporu v parlamentu.

Prezident Macron, který čelí rostoucí kritice za svůj způsob vedení, přesto prohlásil, že ve funkci setrvá až do konce svého mandátu v roce 2027. Macron označil spojenectví krajní pravice a levice za "antirepublikánskou frontu" a zdůraznil, že odmítá nést odpovědnost za jejich "nezodpovědnost".

François Bayrou se nyní pokusí obnovit důvěru v centristickou vládu a zvládnout politickou nestabilitu, která otřásá Francií. Jeho schopnost spojit rozdělené síly bude klíčová pro udržení vlády a stabilizaci francouzské politické scény. 

Témata:  Francie François Bayrou

Související

Aktuálně se děje

28. března 2025 17:51

28. března 2025 12:04

Otázkou není jestli, ale kdy. Ruská invaze do Pobaltí se blíží, váhat zřejmě nebude ani Trump

Ruská invaze do Pobaltí už nepředstavuje hypotetickou hrozbu, ale stále pravděpodobnější scénář. Vše nasvědčuje tomu, že Moskva, posilující armádu, upevňující alianci s Běloruskem a testující jednotu NATO, se připravuje na nový střet, který bude ideologicky ospravedlněn doktrínou tzv. „ruského světa“. Pobaltské státy Litva, Lotyšsko a Estonsko, symboly odtržení od komunistického impéria, jsou v očích Kremlu nejen ztraceným územím, ale i nástrojem k rozvrácení Západu.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy

Zemětřesení v Myanmaru

Mimořádná zpráva

Myanmarem otřásla dvě masivní zemětřesení. Internetem kolují děsivá videa řítících se budov

Centrální část Myanmaru zasáhlo v pátek ráno (odpoledne místního času) silné zemětřesení o síle 7,7 stupně následované po 12 minutách otřesem o síle 6,4 stupně, uvedla americká geologická služba USGS. Otřesy byly zaznamenány přibližně 16 kilometrů severozápadně od města Sagaing kolem 12:50 místního času, uvedl server CNN. Zemětřesení bylo tak masivní, že ničilo budovy i v sousedním Thajsku a otřesy lidé pocítili i v Číně. Bangkog a Myanmar už evidují první mrtvé a zraněné a předpokládá se, že jejich počet bude strmě narůstat. O českých obětech zatím informace nejsou. Myanmarská vojenská junta následně vyhlásila nouzový stav ve velké části centrálního Myanmaru. Podle posledních informací se už počet mrtvých počítá ve stovkách.