Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Novým šéfem Interpolu bude Násir Raísí, porazil ve volbě Češku Havránkovou

Ahmad Násir Raísí
Ahmad Násir Raísí
Foto: interpol.int

Novým prezidentem Interpolu byl dnes zvolen šéf policie Spojených arabských emirátů (SAE) Ahmad Násir Raísí, informovaly agentura AFP i Interpol. Podle tiskové zprávy Interpolu byl Raísí zvolen ve třetím kole 69 procenty hlasů. O nejvyšší úřad v této mezinárodní policejní organizaci se ucházela také plukovnice české policie Šárka Havránková, která je nyní viceprezidentkou Interpolu.

Násir Raísí přitom čelí kritice kvůli případům mučení a porušování lidských práv, kterých se podle médií dopustila policie v SAE pod jeho vedením. V několika zemích jsou na něj kvůli tomu podána trestní oznámení. Organizace MENA Rights Group, která působí v arabských zemích a na Blízkém východě, poukazuje na opakované porušování práv ze strany bezpečnostních sil SAE.

"Delegáti Valného shromáždění Interpolu hlasovali v tajné volbě a ve třetím kole poslali do čela organizace kandidáta Spojených arabských emirátů," napsal dnes na twitteru český policejní prezident Jan Švejdar. Poděkoval také Šárce Havránkové za úsilí, které této volbě věnovala. "Přestože neslavíme vítězství, Česká republika si získala obdiv a důvěru mnoha zemí. Díky Šárce, která se dokázala postavit takové výzvě, tleská dnes České republice celý svět," zdůraznil Švejdar.

Neúspěšná kandidátka z Istanbulu přes twitter poděkovala všem za podporu. "Při volbě jsem bohužel neuspěla a pravděpodobně jsem vás tím zklamala, ale bohužel delegáti rozhodli jinak a je potřeba to respektovat," uvedla Havránková.

Kandidaturu Raísího v předchozích dnech kritizovaly nevládní organizace z řady zemí. Přes tři desítky členů francouzského parlamentu vyzvaly prezidenta Emmanuela Macrona, aby byl proti Raísího kandidatuře a několik německých poslanců označilo jeho kandidaturu za porušení všeobecné deklarace lidských práv. Také Evropský parlament v zářijové rezoluci vyzval k řádnému prošetření obvinění z porušování lidských práv souvisejících s Raísím před volbou prezidenta Interpolu. Deník The Guardian dnes napsal, že SAE v dřívější době na chod Interpolu "štědře" finančně přispěla.

Funkce prezidenta Interpolu, jehož mandát je čtyřletý a neplacený, je spíše reprezentativní. Chod organizace zajišťuje generální tajemník, jímž je od listopadu 2014 Němec Jürgen Stock. Ten dnes výběr Raísího přivítal. "V posledních třech letech jsem s panem Raísím spolupracoval jako s delegátem ve výkonném výboru. Těším se na úzkou spolupráci s ním při zajišťování plnění mandátu Interpolu a podpoře mezinárodní policejní spolupráce," uvedl Stock podle tiskové zprávy na stránkách Interpolu.

Nového prezidenta Interpolu zvolilo 89. valné shromáždění, které od úterý zasedá v Istanbulu a které dnes končí. Jeho účastníci mimo jiné schválili vstup Mikronésie, která se stala 195. členským státem, či rezoluci vyzývající k boji proti sexuálnímu zneužívání dětí prostřednictvím internetu a sociálních sítí.

Témata:  Interpol Ahmad Násir Raísí

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.