Vyplývá to z údajů, které dnes ČTK poskytl mluvčí Konference biskupů Slovenska (KBS) Martin Kramara. Počet přihlášených návštěvníků z Česka neuvedl. Ode dneška se na akce s papežem na Slovensku již mohou hlásit nejen zájemci, kteří byli očkováni proti nemoci covid-19, ale i další skupiny lidí.

Původně se očekávalo, že mše v Šaštíně s odhadovanou účastí 350.000 lidí, bude největší veřejnou akcí při návštěvě papeže. Dosud se na ni zaregistrovalo kolem 35.000 zájemců a zhruba stejný počet na ostatní akce. Hlava katolické církve se s veřejností setká také v Košicích a Prešově na východním Slovensku.

KBS o víkendu oznámila zmínění podmínek pro účast na akcích s papežem, které byly dosud vyhrazené jen pro osoby, jež jsou plně očkovány proti covidu-19. Nově se mohou registrovat také zájemci, kteří budou mít potvrzení o negativním výsledku testu na koronavirus nebo o prodělání covidu-19. Tato skupina návštěvníků bude mít vlastní sektory a podle národního protiepidemického systému jejich kapacita bude za stávající epidemické situace moci být využita nanejvýš z jedné poloviny.

Zmíněné uvolnění podmínek registrace ale zájemcům ze zahraničí patrně nepomůže. Slovensko totiž při vstupu do země až na výjimky vyžaduje karanténu od cestujících, kteří nebyli plně očkováni proti covidu-19. Dvoutýdenní izolaci lze zkrátit obdržením negativního výsledku laboratorního testu na koronavirus, který ovšem lze podstoupit nejdříve pátý den karantény.