Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

O osudu unesených rukojmích rozhodne příměří, tvrdí Hamás

Hamás - zkratka pro Hnutí islámského odporu
Hamás - zkratka pro Hnutí islámského odporu
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Osud rukojmích, kteří byli uneseni z Izraele do palestinského Pásma Gazy, může být vyřešen pouze v případě, že dojde k uzavření příměří. Člen politického křídla palestinského radikálního hnutí Hamas Básim Naim to uvedl ve statusu zveřejněném na platformě Telegram.

Jednání o příměří probíhají v Káhiře od neděle, dosud ale nedošlo k žádnému průlomu v souvislosti s návrhem, který předložili američtí, katarští a egyptští zprostředkovatelé.

Součástí jednání je dosažení dohody o příměří, aby byl dostatek času a bezpečnosti "na shromáždění konečných a přesnějších údajů o zajatých Izraelcích," objasnil představitel Hamásu.

Dodal, že rukojmí "jsou (drženi) na různých místech různými skupinami". Někteří ze zabitých rukojmí jsou podle jeho slov pod troskami zničených budov. Hamás údajně jedná i o tom, aby získal těžké mechanismy pro jejich vysvobození.

Na začátku března Hamas přiznal, že neví, kteří ze 129 zadržovaných rukojmí v Pásmu Gazy zůstali naživu.

Naim dodal, že osud rukojmí, i když pro izraelskou stranu klíčový, byl jen jedním z témat rozhovorů v Káhiře.

"Jde o jednání o příměří, ne o jednání o vězních," upřesnil, přičemž zdůraznil, že vězni jsou jen jedním z témat, o kterých je třeba jednat.

Další vysoce postavený představitel Hamasu Tahír an-Nunu uvedl, že "to, co nám (Hamasu) bylo nabídnuto v posledním kole jednání o příměří, zatím nesplňuje naše požadavky".

Izraelské požadavky na dočasné příměří a ponechání izraelských jednotek v Pásmu Gazy jsou stále předmětem sporů, dodal.

Zprostředkovatelé v rámci snahy o urovnání válečného konfliktu sestavili rámec dohody, která by zahrnovala šestitýdenní zastavení bojů a výměnu přibližně 40 rukojmí za stovky palestinských vězňů, včetně 100 odsouzených k doživotnímu vězení za vraždu Izraelců. Součástí dohody by byl i návrat mnoha – údajně až 150 000 – přesídlených Palestinců do toho, co zůstalo z jejich domovů po izraelské vojenské operaci.

Hamas trvá na trvalém příměří a na úplném stažení izraelských jednotek z napadené pobřežní oblasti, ale Izraelská vláda si nechává otevřenou možnost pokračovat v boji i po příměří, dodala DPA. 

Témata:  HAMÁS Izrael

Aktuálně se děje

25. května 2024 11:19

Borrell: EU si musí vybrat, jestli podpoří instituce prosazující právní stát, nebo Izrael

Evropská unie si bude muset vybrat mezi podporou mezinárodních institucí prosazujících zásady právního státu a podporou Izraele, prohlásil šéf evropské diplomacie Josep Borrell. Reagoval na rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který Izraeli nařídil okamžité zastavení vojenské operace ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy