reklama

Pellegrini vysvětlil, že podobu možné koalice definovalo i KDH, když odmítlo účast ve vládě se Smerem. Hlas navíc odmítá pat a případné opakování voleb. "Možnost, že by žádná vláda na Slovensku nevznikla, nepřichází v žádném případě do úvahy," prohlásil bývalý premiér podle TASR.

Sestavením vlády byl po volbách pověřen Robert Fico, předseda Smeru. V pondělí poprvé jednali dohromady zástupci všech tří zmíněných stran, tedy dva expremiéři Fico a Pellegrini a předseda SNS Andrej Danko.

Výsledek voleb umožňoval ještě vznik jiné koalice na půdorysu Progresivní Slovensko, Hlas-SD, SaS a KDH. Koalice OĽANO a přátelé expremiéra Igora Matoviče ihned oznámila, že další volební období stráví v opozici.

Předčasné parlamentní volby na Slovensku proběhly během předminulého víkendu. Smer-SD získal 22,94 procenta hlasů a 42 poslaneckých křesel. Druhé Progresivní Slovensko jich bude mít o deset méně, obdrželo 17,96 procenta hlasů. Hlas-SD na třetím místě se 14,7 procenta bude zastupovat 27 zákonodárců.

Sedmi, respektive pětiprocentní hranici pro vstup překonaly také koalice OĽANO a přátelé (8,89 %, 16 poslanců) a subjekty KDH (6,82 %, 12 p.), SaS (6,32 %, 11 p.) a SNS (5,62 %, 10 p.).