Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Obchod s uzrálými sýry? Soud rozlouskl kuriózní spor kvůli zápachu

soudy
soudy
Foto: Pixabay

Varovná cedule před obchodem s uzrálými sýry je protiprávní, o zápachu se ale smí veřejně hovořit. K tomuto rozhodnutí dnes dospěl zemský soud v Mnichově, jenž řešil žalobu proti prodejně sýrů Tölzer Kasladen v bavorském Bad Heilbrunnu, kterou kvůli neutuchajícímu zápachu podala jedna sousedka.

Manuela Kraglerová si z internetu vytiskla obrázky s varovným trojúhelníkem a siluetou nosu uprostřed, které pak připevnila na prodejnu. Soud konstatoval, že sousedka sice smí veřejně prohlašovat, že prodejna smrdí, umístění varovné cedule na obchod ale v souladu se zákonem není, protože brání svobodnému podnikání.

Jak majitel podniku Wolfgang Hofmann, tak sousedka Kraglerová vypadali po verdiktu spokojeně. "Spadl mi kámen ze srdce, že už tam ty plakáty nemohou viset," řekl Hofmann. "Jedná se o důležité dílčí vítězství," prohlásila Kraglerová. "Jsem ráda, že mé vyjadřování názorů je v pořádku a že si dále můžu říkat, co cítím," dodala s tím, že zápach se dostává do bytů okny, stoupačkami a dokonce prý i zásuvkami.

Rozsudek zatím není pravomocný a podle agentury DPA zatím nic nenasvědčuje tomu, že letitý spor o sýrové aroma dospěje ke smírnému řešení. Dobré sousedské vztahy jsou v troskách a soudní pře, ať dopadne jakkoliv, patrně skončí odchodem jednoho z jejích aktérů.

"Chceme si najít novou provozovnu, ale čekáme na povolení zemského úřadu," řekl Hofmann. To Kraglerová kvituje - sousedovi podle svých slov nepřeje nic více, než aby si "co nejsvižněji" našel pro svou sýrárnu nové prostory, kde zápachem nebude nikoho rušit.

Témata:  Německo obchody soudy

Aktuálně se děje

18. července 2024 13:01

Žijeme v době hluboké úzkosti. Mladí nemají na bydlení, varuje von der Leyenová

Ve svém hodinovém projevu před europoslanci zdůraznila dosavadní předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, že současná doba je poznamenána hlubokou úzkostí. Upozornil na to server Politico

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy