reklama

Organizace lékaři bez hranic na twitteru uvedla, že migranti vypluli v úterý z Libye a po vyslání nouzových signálů je záchranné plavidlo objevilo asi 130 kilometrů od břehů severní Afriky. Na palubě v té době loď Ocean Viking měla už 125 lidí zachráněných v předchozích dnech.

Další záchrannou operaci na moři dnes ohlásila španělská nevládní organizace Proactiva Open Arms. Její loď pomohla u libyjského pobřeží 73 uprchlíkům z člunu.

Ani u jedné z lodí zatím není jasné, kde budou moci migranty vysadit na břeh. Evropská unie se stále nedohodla na pravidlech, podle nichž by se měli zachránění migranti přerozdělovat tak, aby zátěž nespočívala jen na jihoevropských státech. Předchozí italský kabinet a zejména někdejší ministr vnitra Matteo Salvini prosazovali tvrdou protiimigrační politiku a plavidla neziskových organizací do italských přístavů vůbec nepouštěli. Po nástupu nové vlády je sice země k přijímání migrantů vstřícnější, trvá ale vždy na tom, aby si migranty převzaly i další státy EU.

V říjnu se do EU dostalo téměř 17.000 běženců, což je méně než v září. Za prvních deset měsíců letošního roku se počet nových uprchlíků snížil o 16 procent na 107.900 lidí. Trasu přes východní Středomoří si zvolily dvě třetiny z nich.

reklama