Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ocean Viking opět brázdí moře. S 215 migranty na palubě hledá přístav

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: UNHCR

Záchranná loď Ocean Viking dnes ve Středozemním moři vzala na palubu dalších 90 migrantů a celkem už veze 215 lidí, kteří se ocitli v nouzi během plavby z Afriky do Evropy. Posádka o tom informovala na twitteru. Plavidlo, které provozují neziskové organizace SOS Méditerranée a Lékaři bez hranic (MSF), nyní hledá přístav, kde by mohlo se zachráněnými migranty zakotvit.

Organizace lékaři bez hranic na twitteru uvedla, že migranti vypluli v úterý z Libye a po vyslání nouzových signálů je záchranné plavidlo objevilo asi 130 kilometrů od břehů severní Afriky. Na palubě v té době loď Ocean Viking měla už 125 lidí zachráněných v předchozích dnech.

Další záchrannou operaci na moři dnes ohlásila španělská nevládní organizace Proactiva Open Arms. Její loď pomohla u libyjského pobřeží 73 uprchlíkům z člunu.

Ani u jedné z lodí zatím není jasné, kde budou moci migranty vysadit na břeh. Evropská unie se stále nedohodla na pravidlech, podle nichž by se měli zachránění migranti přerozdělovat tak, aby zátěž nespočívala jen na jihoevropských státech. Předchozí italský kabinet a zejména někdejší ministr vnitra Matteo Salvini prosazovali tvrdou protiimigrační politiku a plavidla neziskových organizací do italských přístavů vůbec nepouštěli. Po nástupu nové vlády je sice země k přijímání migrantů vstřícnější, trvá ale vždy na tom, aby si migranty převzaly i další státy EU.

V říjnu se do EU dostalo téměř 17.000 běženců, což je méně než v září. Za prvních deset měsíců letošního roku se počet nových uprchlíků snížil o 16 procent na 107.900 lidí. Trasu přes východní Středomoří si zvolily dvě třetiny z nich.

Témata:  migrace uprchlíci loď Ocean Viking

Aktuálně se děje

21. května 2024 17:22

Tusk obvinil ruské agenty ze založení velkého požáru ve Varšavě

Polský premiér Donald Tusk označil za pravděpodobné, že za nedávným velkým požárem obchodního centra ve Varšavě jsou ruské tajné služby. Polsko má také disponovat informacemi, že Rusko na svém území soustřeďuje migranty, které následně využívá k nátlaku na společné hranici s Polskem. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy