reklama

Ukrajinský Institut masových informací (IMI) v této souvislosti připomněl střelbu na automobil se dvěma reportéry českého serveru Voxpot na počátku března. IMI ve své vlastní statistice píše o pěti zabitých novinářích, šesti unesených nebo zadržovaných a jednom pohřešovaném.

V polovině března nedaleko Kyjeva Rusové zabili irsko-francouzského kameramana americké stanice Fox News Pierrea Zakrzewského a místní spolupracovnici týmu Oleksandru Kuvšynovou, reportér Benjamin Hill byl těžce raněn. Na Ukrajině také přišel o život americký filmař Brent Renaud. Podle úřadů jej zabila ruská palba. Zranění tehdy při stejném incidentu ve městě Irpiň utrpěl jeho kolega Juan Arredondo.

Ruské síly ostřelovaly 10 televizních věží, což vedlo k přerušení nebo ukončení televizního a rozhlasového vysílání v osmi regionech Ukrajiny, uvedl IMI. Kromě toho bylo nejméně 70 regionálních médií nuceno zavřít kvůli výhrůžkám nebo zabaveným prostorám a vybavení. Rusko za měsíc od začátku invaze na Ukrajinu spáchalo 148 zločinů proti novinářům a médiím, píše institut.

Při bojích na východě Ukrajiny přišel o víkendu o život ukrajinský kameraman a fotograf Jurij Olijnik ze Lvova, který byl ale nyní přímým účastníkem bojových operací. Před válkou pracoval pro televizní stanici 24 Kanal a zpravodajský portál Zaxid.net, který o jeho úmrtí informoval.