Polsko poskytuje ukrajinským uprchlíkům 18měsíční povolení k pobytu, díky němuž mohou v zemi rovněž pracovat, chodit do školy, využívat lékařskou péči a pobírat sociální dávky.

Rusko zahájilo útok na Ukrajinu 24. února. Práci v Polsku od té doby podle vládních údajů získalo 69.200 osob ukrajinské národnosti. Podíl žen v tomto počtu činil zhruba 76 procent.

Ukrajinci rovněž vyplnili 300.000 žádostí o měsíční příspěvek na děti ve výši 500 zlotých (zhruba 2600 Kč). Tyto žádosti pokrývají zhruba 445.000 ukrajinských dětí, píše PAP.

Polská pohraniční stráž dnes na twitteru uvedla, že od začátku ruské invaze dorazilo do Polska z Ukrajiny téměř 2,8 milionu lidí. Velká část uprchlíků však míří přes Polsko dál do Evropy.

Z Ukrajiny uprchly před ruskou invazí více než 5 milionů lidí, většinou žen a dětí. Převážná část z nich míří do Polska, které eviduje na svém území podle UNHCR přes dva a půl milionu Ukrajinců.

V rámci Evropy jde o nejrychlejší uprchlickou krizi od druhé světové války. Podle serveru The Guardian to uvedl Filippo Grandi, komisař Úřadu Vysokého komisaře Organizace spojených národů pro uprchlíky.

Řada zemí kvůli krizi uprchlíkům otevřela své hranice. Více než 700.000 lidí odešlo do Rumunska, přes 400.000 do Moldavska. Do Česka za první měsíc ruské invaze přišlo přes 300.000 lidí z Ukrajiny a stát schválil zákony, které jim mají usnadnit přístup k práci, zdravotnímu pojištění a ke studiu.

Podobný počet lidí zamířil i na Slovensko či do Německa, kde dostanou uprchlíci z Ukrajiny ihned povolení k pobytu i k práci a ukrajinské děti mohou okamžitě nastoupit do škol. Dánsko také přijalo zákon, který umožní uprchlíkům z Ukrajiny začít pracovat, chodit do školy a pobírat sociální dávky, a to prakticky ihned po příjezdu do země.

Podobně i Polsko umožní uprchlíkům z Ukrajiny legálně pracovat nebo získat sociální a zdravotní pojištění. Zhruba 100.000 příchozích uprchlíků pak hlásí Rakousko a více než 50.000 Itálie. Skutečné počty ale mohou být vyšší.