Od 7:30 do 8:45 místního času (6:30 až 7:45 SEČ) byl ve všech oblastech Ukrajiny vyhlášen letecký poplach, napsala agentura Unian. Před možným nebezpečím varovali šéfové několika ukrajinských oblastí, včetně centrální Kirovohradské a Čerkaské a Poltavské na severovýchodě, Luhanské na východě a Chmelnycké na západě Ukrajiny.

Části Dnipra i Dněpropetrovské oblasti jsou po několika explozích bez proudu. Podle místních úřadů byla zasažena dvě zařízení infrastruktury. Starosta města později oznámil, že zraněných je pět lidí, včetně 15letého dítěte.

"Další potvrzení z Dnipra, jak teroristé chtějí mír," napsal na telegramu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který zveřejnil video momentu, kdy silnici v oblastní metropoli zasáhl ruský úder.

Na infrastrukturu podle agentury Unian Rusko cílilo i v Oděse. "Hrozí masivní vzdušný útok na celém území Ukrajiny. Žádám obyvatele oblasti, aby zůstali v krytech," uvedl gubernátor Oděské oblasti Maksym Marčenko.

"Teď nad Kyjevem létají střely. Teď bombardují naše plynárenská zařízení, bombardují naše závody v Dnipru a (tamní závod na výrobu raketové a letecké techniky) Južmaš," citovala agentura Interfax ukrajinského premiéra Denyse Šmyhala.

V noci na dnešek Rusko podle zástupce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Kyryla Tymošenka ostřelovalo Vilňansk v Záporožské oblasti. Zasažena byla obytná budova. Záchranáři zatím z trosek domu vytáhli čtyři těla, pod sutinami dál pátrají po přeživších.

Ruské rakety zasáhly také okolí Izjumu v Charkovské oblasti, kde zranily tři pracovníky kritické infrastruktury.

Na sociálních sítích se objevily zprávy, že nad Čerkaskou, Poltavskou, Lvovskou a Charkovskou oblastí zafungovala protivzdušná obrana. Exploze zaslechli obyvatelé hlavního města, kde podle místních médií rovněž zapracovala protivzdušná obrana, píše ruskojazyčný server BBC. Podle předběžných informací byly sestřeleny čtyři střely s plochou dráhou letu a pět bezpilotních letounů.

Rusko v úterý spustilo podle ukrajinských představitelů dosud nejrozsáhlejší vzdušný útok vůči ukrajinským městům a energetické infrastruktuře od svého vpádu na Ukrajinu. Podle ukrajinské armády Moskva vyslala okolo 100 střel a bezpilotních letounů, většinu z nich se podařilo ukrajinské obraně sestřelit.

reklama