reklama

"Jde o budoucnost CDU a jde o křesťanskodemokratickou myšlenku budoucnosti naší země," řekl Röttgen, který jako první křesťanský demokrat svou kandidaturu oznámil oficiálně. Než tak učinil veřejně, informoval ráno v e-mailu končící šéfku CDU Annegret Krampovou-Karrenbauerovou.

Čtyřiapadesátiletý expert na zahraniční politiku známý svým kritickým postojem k Rusku, který byl v letech 2009 až 2012 ministrem životního prostředí, dnes také vyjádřil přesvědčení, že nynější problémy CDU, která se v průzkumech veřejného mínění stabilně pohybuje pod 30 procenty, nevyřeší jen změna osobnosti na čele strany. Jde podle něj především o obsah politiky.

Röttgen chce, aby křesťanští demokraté zůstali středovou stranou a jasně se vymezili vůči pravicově populistické Alternativě pro Německo (AfD) i Levici na opačné straně politického spektra. CDU podle něj také musí být věrohodnější v ekologické oblasti a musí být schopna dříve rozpoznávat možné krize ve světě.

Krampová-Karrenbauerá se tento měsíc rozhodla, že nebude kandidovat na kancléřku a skončí i v čele CDU. Hlavním důvodem bylo to, že ve straně neměla potřebnou autoritu. K jejímu kroku bezprostředně přispěla i únorová volba ministerského předsedy ve východoněmeckém Durynsku, kde křesťanští demokraté proti její vůli hlasovali stejně jako politici pravicově populistické Alternativy pro Německo (AfD) pro Thomase Kemmericha (FDP). Bylo to poprvé, kdy AfD někomu pomohla do premiérského křesla.

Vedle Röttgena se v klání o předsednictví křesťanských demokratů počítá také s kandidaturou bývalého šéfa poslanců konzervativní unie CDU/CSU Friedricha Merze. Hovoří se i o ministerském předsedovi Severního Porýní-Vestfálska Arminu Laschetovi a ministru zdravotnictví Jensi Spahnovi. Nového předsedu podle aktuálních hlasů CDU nejspíš vybere do konce léta.

reklama