Ale informace z otevřených zdrojů ohledně ukrajinského postupu a tempa operace budou omezené a budou zaostávat za událostmi, uvedl americký Institut pro studium války ve své pravidelné analýze dění na bojišti. Chersonské oblasti, která na jihu Ukrajiny sousedí s Krymem, anektovaným Ruskem na jaře 2014, se ruské síly zmocnily hned na začátku invaze z 24. února.

ISW upozornil, že poradce ukrajinské správy Chersonské oblasti Serhij Chlaň v sobotu uvedl, že ukrajinské síly v sobotu dobyly blíže neupřesněný počet osad v Chersonské oblasti, ale vyzval civilisty, aby zachovali mlčení o postupu protiofenzívy, dokud ukrajinské úřady nevydají oficiální prohlášen.

Také nejmenovaný vysoce postavený představitel amerického ministerstva obrany podle reportéra Jacka Detsche v pátek informoval o tom, že ukrajinské síly osvobodily "část Ruskem okupovaných vesnic" v Chersonské oblasti během posledního týdne. To naznačuje, že ukrajinské síly dosáhly blíže neupřesného postupu.

ISW připomněl, že mezi frontou a samým městem Cherson se rozkládá venkov, sestávající hlavně z malých osad. Je málo pravděpodobné, že z takových míst budou podávány zprávy o pohybech sil a střetnutích. Může proto docházet ke změnám v ovládání tohoto území, aníž by se to objevilo ve zprávách v otevřených zdrojích. Navíc ruské úřady nemají důvod, aby informovaly, že Ukrajinci dosahují územních zisků.

Informační dynamika, která umožňovala podávat s relativně malým zpožděním zprávy o ruských ofenzívách, je v této situaci obrácená, usoudil ISW a dodal,že v rámci těchto omezení bude podle svých schopností informovat o postupu ukrajinského protiútoku.

Ruská vojska v Donbasu na východě Ukrainy pokračovala v omezených útocích severozápadně od Slovjansku, východně od Siverska a jižně od Bachmutu. Údaje od NASA za období od 15. až 23. července ukazuje stabilně menší počet ostřelování podél celé frontové linie v Donbasu. To podle expertů ISW svědčí o tom, že americké raketomety HIMARS, dodané Ukrajincům, brání v nasazení ruského dělostřelectva.

Náčelník ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanov se vyjádřil, že výsledky ukrajinské protiofenzívy v Chersonské oblasti lze očekávat od srpna, poznamenal list Ukrajinska pravda k analýze ISW.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu uvedl, že ukrajinské jednotky se "krok za krokem" dostávají do Chersonské oblasti.

Osvobodíme Chersonskou oblast do září, věří regionální činitel

Poradce šéfa ukrajinské správy Chersonské oblasti Serhij Chlaň se domnívá, že ukrajinské ozbrojené síly do letošního září osvobodí tento region, jenž má zásadní význam pro zemědělství země,. Podle agentury AFP to Chlaň dnes řekl v ukrajinské televizi. Cherson bylo první větší město, kterého se ruské síly po invazi do sousední země zmocnily, načež získaly kontrolu i nad Chersonskou oblastí.

"Chersonská oblast bude definitivně osvobozena do září a všechny plány okupantů selžou," prohlásil poradce oblastního gubernátora. "Můžeme hovořit o obratu situace na místě. V nedávných operacích měly ukrajinské ozbrojené síly převahu. Naše armáda postupuje, přecházíme z obranné fáze do protiofenzivy," tvrdil Chlaň.

Ukrajinská armáda začala v posledních týdnech získávat zpět pozice v Chersonské oblasti, k čemuž jí pomáhají dodávky zbraní ze Západu, poznamenala agentura AFP. Ta rovněž připomněla význam regionu pro ukrajinské zemědělství a fakt, že sousedí s poloostrovem Krym, jenž Rusko anektovalo v roce 2014.

O chystané ukrajinské protiofenzivě v Chersonské oblasti se hovoří už nějaký čas. Americký Institut pro studium války ve své poslední pravidelné analýze dění na bojišti uvedl, že ukrajinské síly se pravděpodobně připravují zahájit, anebo již v sobotu zahájily protiofenzívu v tomto regionu. Nicméně informace z otevřených zdrojů ohledně ukrajinského postupu a tempa operace budou omezené a budou zaostávat za událostmi, uvedl institut.