Do vzduchu dnes brzy ráno opět vzlétlo celkem 12 hasicích letadel, včetně dvou vyslaných z Itálie a jednoho ze Španělska. Plameny na druhém největším řeckém ostrově se snaží uhasit i 11 vrtulníků. V oblasti byl vyhlášen stav nouze a Řecko požádalo o hasičskou pomoc také z dalších evropských států.

Požár vypukl v úterý kolem třetí hodiny ráno místního času a pustoší přírodní rezervaci, kterou tvoří husté borovicové lesy. Hned první den byly evakuovány čtyři vesnice, někteří z obyvatel se ale do svých domovů už ve středu vrátili. Jeden z dobrovolných hasičů utrpěl popáleniny a musel být operován, uvedla agentura AP.

zdroj: YouTube

První den po vypuknutí požáru mařil snahy hasičů silný vítr, který rozdmýchával plameny a zanesl kouř až do řecké metropole, které je vzdálena asi 70 kilometrů. Vítr dnes ustal, nicméně dostat se do oblasti plné kaňonů a strží je stále velmi obtížné.

Během letních měsíců nejsou v Řecku lesní požáry ničím mimořádným. V těchto dnech je zde ale jejich riziko extrémně vysoké kvůli kombinaci sucha, horka a silného větru. Úřady opakovaně apelovaly na obyvatele, aby se například nepouštěli do pálení plevele či opékání na ohni. Hasiči od víkendu bojovali s plameny na desítkách míst, v úterý se jim podařilo zkrotit mimo jiné požáry na ostrově Thassos.

Loni v červenci rychle se rozrůstající lesní požár zničil přímořské letovisko Mati u Atén, v plamenech tehdy zahynulo přes 100 lidí. Požár je uvěznil v jejich domovech i v autech, když se snažili z oblasti dostat pryč. Jiní se utopili, když se snažili uplavat, nebo se nadýchali kouře.