Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ohnivé peklo: Rozsáhlé požáry spalují jih Austrálie, Sydney v ohrožení

požár
požár
Foto: Pixabay

Severně od australského města Sydney hasiči bojují s rozsáhlými požáry. Ve státě Nový Jižní Wales v minulých týdnech napočítali podle stanice BBC až 100 ohnisek, ve čtvrtek vzhledem k nepříznivému počasí požáry zesílily. Největší australské město Sydney zahalil hustý dým. Od října přišlo v zemi kvůli ohňům o život šest lidí a zničeno bylo na 700 domů.

Hoří také ve státech Viktorie, Jižní Austrálie a Queensland. Agentura Reuters uvedla, že na východě země je 150 ohnisek, ale teď se hasiči zaměřili na osm ohňů, jež ohrožují pětimilionové Sydney. "Jsou velmi silné a očekává se, že se budou šířit na východ, bohužel k více osídleným místům, vesnicím a k izolovaným obydlím," řekl Shane Fitzsimmons z místní hasičské služby.

Podle BBC jsou požáry na začátek sezony nezvykle silné a vyvolávají znepokojení. V Novém Jižním Walesu shořelo 1,6 milionu hektarů porostů a dnes ohně spalují celé pobřeží státu.

Podle úřadů hoří severně od Sydney na několika místech na celkem 300.000 hektarech. S ohněm bojuje asi 2000 hasičů a do Nového Jižního Walesu přijeli pomáhat i skupiny z USA a Kanady. Znečištění ovzduší v Sydney dosáhlo nebezpečné hranice.

List Sydney Morning Herald dnes opatřil svou první stránku titulkem Stát hoří, Sydney se dusí. Podle úřadů se v nemocnicích v posledním týdnu zvýšil příjem pacientů o čtvrtinu, mnoho lidí má dýchací potíže. Úřady vyzývají občany, aby nevycházeli, podle BBC ale kouř proniká i do budov. Sportovní federace ruší zápasy juniorských týmů s nedoporučují venkovní trénink.

Better quality timelapse#Sydney #sydneysmoke #bushfires #NSWbushfires pic.twitter.com/nqpLJ0MgHJ

— Sabrina Schoenholzer (@saschoenholzer) December 2, 2019

Austrálie zápasí s požáry každé léto, ale ty letošní začaly dříve než obvykle a jsou intenzivnější. Australský meteorologický úřad soudí, že klimatické změny způsobují extrémní horko a umocňují další přírodní katastrofy, například sucho.

Témata:  požáry v Austrálii Sydney Austrálie

Aktuálně se děje

14. července 2024 10:26

Netanjahu: Izrael zatím neví, jestli útok nepřežili velitelé Hamásu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu na sobotní tiskové konferenci řekl, že stále není jasné, zdali se armádě při sobotním útoku v Pásmu Gazy podařilo zlikvidovat dva velitele militantního hnutí Hamás. Informoval o tom server Times of Israel

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy