Stručný přehled pondělních událostí:

Rozsáhlé boje pokračují podle ukrajinských i ruských úřadů na východě Ukrajiny, kde ukrajinské ozbrojené síly pozorují začátek nové ruské ofenzivy.

Ruské rakety dopadly ve Lvově na armádou nepoužívané vojenské sklady a na autoservis. Útok poškodil mimo jiné i hotel, v němž našli útočiště Ukrajinci, kteří uprchli před boji na východě země, oznámil oblastní gubernátor Maksym Kozyckyj. Několik raket dopadlo poblíž vlakového nádraží, podle agentury Ukrinform ale nejsou hlášeny oběti z řad cestujících nebo pracovníků drah. Celkem si útok na toto západoukrajinské město vyžádal nejméně sedm zabitých a 11 zraněných.

Při ruském ostřelování Charkova na východě Ukrajiny dnes zemřeli dva lidé, uvedly místní úřady. Výbuchy hlásily zahraniční tiskové agentury z Kyjeva a okolí, jejich příčiny ale nejsou známé. O explozích způsobených raketovými údery informovaly dnes ráno také úřady v Dněpropetrovské oblasti na východě země.

Pozornost Kyjeva i Západu se v posledních týdnech obrací k východu Ukrajiny, kde Moskva chystá novou ofenzivu. Ta podle ukrajinských ozbrojených sil už začíná, silnější vojenskou aktivitu pozorují v částech Charkovské a Doněcké oblasti.

Rozsáhlé boje na východě Ukrajiny pokračovaly už v uplynulém dni, informoval s odvoláním na dnešní prohlášení ukrajinských úřadů a ruského ministerstva obrany server CNN. Ruští vojáci podle gubernátora Doněcké oblasti Pavla Kyrylenka zasáhli několik civilních cílů v Kramatorsku, pod palbou se ocitla i města a městečka v okolí Severodoněcku v Luhanské oblasti a vesnice v Doněcké oblasti. Ruské ministerstvo obrany naopak oznámilo, že jeho armáda v noci na dnešek raketami zničila 16 ukrajinských vojenských objektů na východě a jihu Ukrajiny. Mezi zasaženými cíli jsou podle Moskvy velitelská stanoviště, sklady pohonných hmot nebo munice.

Ukrajinská armáda tvrdí, že Rusko od začátku invaze na Ukrajinu přišlo už asi o 20.600 vojáků. Moskva uvádí výrazně nižší počty. Od začátku zvláštní vojenské operace, jak Moskva nazývá vojenskou invazi na Ukrajinu, hlásí ruské vojsko mimo jiné zničení 2326 ukrajinských tanků a obrněných vozidel, 139 letadel, 483 bezpilotních letounů, a přes 1000 kusů dalšího vojenského vybavení. Ukrajinský generální štáb naopak tvrdí, že Moskva na Ukrajině dosud ztratila například 790 tanků, 2041 bojových obrněných vozidel, 167 letadel a 147 vrtulníků. Informace ani jedné z válčících stran však nelze nezávisle ověřit.

Na 40 ruských vojáků zahynulo a desítky dalších se pohřešují či utrpěly zranění, když se potopil ruský křižník Moskva, napsal nezávislý ruský list Novaja Gazeta Europe. Odvolává se přitom na matku jednoho z námořníků. Ruské úřady žádnou oběť neoznámily a tvrdí, že celá asi 500členná posádka je naživu.

Ruská státní televize dnes zveřejnila video, na němž dva Britové bojující za Ukrajinu a zadržení ruskou stranou v Mariupolu žádají, aby je Ukrajinci vyměnili za proruského politika, který je v ukrajinském zajetí. Zhruba ve stejnou dobu zveřejnil server Ukrajinska pravda video, na němž proruský ukrajinský poslanec Viktor Medvedčuk nabízí, aby ho vyměnili za obránce Mariupolu a otevření humanitárního koridoru z tohoto jihoukrajinského města.

Ukrajina už také vyplnila dotazník, který by se měl stát výchozím bodem pro rozhodování Evropské unie o členství Kyjeva v EU, informoval zástupce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Ihor Žovkva. Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová dotazník předala ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému během své návštěvy v Kyjevě na začátku dubna. Kyjev požádal o členství v Evropské unii krátce poté, co 24. února na Ukrajinu zaútočila ruská vojska; žádost nyní zkoumá Evropská komise.

Ruský prezident Vladimir Putin dnes na poradě s vládními činiteli věnované otázkám domácí ekonomiky řekl, že inflace v Rusku se stabilizuje a k normálu se vrací i kurz rublu. Podle agentury TASS rovněž upozornil, že snaha Západu ochromit ruskou ekonomiku v reakci na rozpoutání války selhala a že sankce západních zemí se obrátily proti nim samotným.

On-line přenos: