Stručný přehled čtvrtečních událostí:

Ruské síly bombardují a ostřelují ocelárny Azovstal, které představují baštu ukrajinských sil ve strategicky důležitém přístavu Mariupol na březích Azovského moře. Ve městě se bojuje i o tramvajové depo, které je dosti vzdálené od oceláren, uvedl dnes poradce mariupolského starosty Petro Andrjuščenko na sociální síti Telegram. O dalších pokusech ruských jednotek dobýt námořní přístav a ocelárny v Mariupolu se zmiňuje i večerní hlášení ukrajinského generálního štábu o situaci na bojišti.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu přitom dnes řekl prezidentovi Vladimiru Putinovi, že ruské síly mají Mariupol pod kontrolou a zbývající ukrajinští obránci jsou zablokováni v místních železárnách a ocelárnách Azovstal. "Považuji navrhovaný útok na průmyslovou zónu za zbytečný," řekl Putin šéfovi resortu obrany během setkání v Kremlu. Své rozhodnutí vysvětlil snahou ochránit životy ruských vojáků, je prý lepší počkat, až ukrajinským bojovníkům dojdou zásoby. "Není třeba lézt do těchto katakomb a plazit se podzemím těchto průmyslových zařízení. Zablokujte tuto industriální oblast tak, aby nemohla proletět ani moucha," řekl Putin.

Ruská tvrzení o dobytí města vzápětí zpochybnili ukrajinští představitelé a média. I nynější akce ruských jednotek podle Andrjuščenka slouží k pochopení skutečné situace lépe než ruská tvrzení o "Putinově vítězství nad Mariupolem".

Ruské jednotky dnes obsadily 42 obcí v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny, ale bránící se ukrajinské síly je mohou zase dobýt zpět, uvedla dnes v televizi poradkyně šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře. V Donbasu na východě napadené země zahájilo Rusko tento týden novou rozsáhlou ofenzívu. Rusko na Ukrajinu zaútočilo před 57 dny.

Spojené státy poskytnou Ukrajině na obranu před ruskou agresí další balík vojenské pomoci v hodnotě 800 milionů dolarů (cca 18 miliard Kč). Oznámil to dnes americký prezident Joe Biden. Pomoc, která je podle slov šéfa Bílého domu určena pro "frontové linie svobody", zahrnuje munici, dělostřelecké zbraně či taktické drony. Předchozí pomoc ve stejné výši přislíbily USA Ukrajině minulý týden.

Španělský premiér Pedro Sánchez a dánská předsedkyně vlády Mette Frederiksenová dnes v Kyjevě, kde jednali s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, slíbili jeho bojující zemi další vojenskou pomoc. Ukrajina se 57. dnem brání ruské invazi.

Španělsko dodá novou zásilku 200 tun munice a vojenského materiálu, což je více než dvojnásobek dosavadní vojenské pomoci, řekl novinářům Sánchez podle agentury Reuters.

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba dnes v Sofii důrazně vyzval Bulharsko, aby se rozhodlo a poskytlo Ukrajině vojenskou pomoc naléhavě potřebnou k obraně proti ruské agresi. Vedení balkánské země invazi ruských sil sice odsoudilo, ale ve vládní koalici nepanuje jednotný názor na poskytnutí zbraní a munice Kyjevu, poznamenala agentura Reuters.

Několik stovek lidí převážně ukrajinské národnosti dnes na Václavském náměstí v Praze připomnělo dětské oběti ruské invaze proti Ukrajině. Na setkání svolaném bělorusko-ukrajinskou komunitou k pomníku sv. Václava přítomní, mezi nimiž převažovaly matky s dětmi, zapalovali svíčky jako připomínku mrtvých. Mnozí z nich měli žluto-modré ukrajinské vlajky a v davu byla na transparentech hesla jako například "Krev ukrajinských dětí zůstane na rukách ruských vojáků" a fotografie zničených měst.

On-line přenos: