Stručný přehled sobotních událostí:

Oděsu, která dosud zůstávala ušetřena nejhorších následků války, zasáhlo podle Zelenského sedm ruských střel. Nejméně jedna z nich trefila obytný blok, v němž zemřelo i tříměsíční dítě.

Trpí také obyvatelé Mariupolu, z nichž se dnes podle poradce starosty Petra Andrjuščenka chtělo na 200 evakuovat, ale ruská armáda jim to podle něj nedovolila. Ani v předchozích dnech nevyšly pokusy o evakuaci z města a z místních oceláren Azovstal, kde se nadále brání ukrajinští vojáci. V pátek americká společnost Maxar uvedla, že na satelitních snímcích z okolí Mariupolu je vidět hromadné pohřebiště. Mariupolská radnice odhadla, že v těchto hrobech by Rusové mohli pohřbít 3000 až 9000 obyvatel města. Ruská strana se k těmto obviněním dosud nevyjádřila.

Většinu útoků nyní Moskva soustředí do oblasti Donbasu na východě země, kterou chce dobýt. Podle britské vojenské rozvědky se ale Ukrajincům daří útoky odrážet. Postupu ruských sil, které ostřelovaly také Charkov, kde čtyři lidé utrpěli zranění, brání i skutečnost, že se jim stále nepodařilo ovládnout vzdušný prostor ani moře.

Ruské ministerstvo obrany dnes uvedlo, že ruská vojska zabila až 200 ukrajinských vojáků a zničila tři sklady dělostřelecké munice a tři ukrajinské vrtulníky. Sestřelila podle něj také bitevní letoun Su-25 a 15 bezpilotních letounů. Podle Kyjeva Moskva od začátku útoku na Ukrajinu přišla asi o 21.600 vojáků, 854 tanků, 177 letadel a 154 vrtulníků. Ukrajinská armáda podle BBC také tvrdí, že zabila další dva ruské generály. Údaje ani jedné ze stran konfliktu ale nelze ověřit z nezávislých zdrojů.

K osobnímu jednání, na němž by válku ukončili, dnes Putina znovu vyzval Zelenskyj. Zároveň poznamenal, že Kyjev přeruší rozhovory s Moskvou, pokud budou zabiti jeho vojáci v Mariupolu nebo se uskuteční referenda o nezávislosti v Ruskem okupovaných územích v okolí Chersonu a Záporoží.

V neděli Zelenského v Kyjevě čeká jednání s americkým ministrem zahraničí Antonym Blinkenem a s ministrem obrany Lloydem Austinem. Půjde o první oficiální cestu vysokých představitelů USA na Ukrajinu od 24. února, kdy Rusko zahájilo ofenzivu. Kyjev chce, aby Spojené státy do budoucna byly jednou ze zemí, které budou garantovat jeho bezpečnost.

Dnes Zelenskyj telefonicky hovořil s britským premiérem Borisem Johnsonem, který potvrdil další dodávku zbraní pro ukrajinskou armádu. Londýn v Kyjevě znovu otevře své velvyslanectví.

Nejpozději na podzim bude na Sibiři vytvořen první pluk vyzbrojený novými mezikontinentálními raketami Sarmat. Řekl to dnes šéf vesmírné agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin. Ruské ministerstvo obrany jako absurdní popřelo tvrzení Washingtonu, že se Rusko chystá použít na Ukrajině taktické jaderné zbraně.

Francie a Německo dodaly v letech 2015 až 2020 Rusku navzdory embargu zbraně za 274 milionů eur (6,7 miliardy Kč), Česká republika za 14,3 milionu eur (349 milionů Kč), napsal britský list The Daily Telegraph. Podle deníku, který se odvolává na analýzu Evropské unie, je pravděpodobné, že zbraně, včetně bomb a raket, Rusko využívá při nynější vojenské agresi proti Ukrajině.

Ukrajina dnes varovala, že kvůli ruskému útoku je ohrožena až třetina exportu plynu přes ukrajinské území.

On-line přenos:

reklama