Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Opozice v Turecku zřejmě ve volbách porazí Erdogana, ukazují první výsledky

Istanbul
Istanbul
Foto: Pixabay

Opozice v Turecku si zřejmě po nedělních komunálních volbách udrží kontrolu nad klíčovými velkými městy. Vyplývá to z předběžných dílčích výsledků voleb zveřejněných tureckými médii. Tábor kolem prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana si dal za cíl ovládnout velká města jako Istanbul, Ankara, Adana či Bursa.

Turecká státní média podle BBC informovala, že po sčítání 20 procent hlasů odevzdaných ve volbách v Istanbulu vede současný primátor se ziskem 49,6 procenta hlasů. Jeho rival podporovaný prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem má zatím podporu 41,6 procenta voličů.

V hlavním městě Ankara po sečtení 12 procent odevzdaných hlasů vedl současný primátor s 56,3 procenty ve srovnání s 36,3 procenty, které obdržel kandidát vládnoucí strany.

Volby primátorů největších měst a průmyslových center jsou považovány za test popularity prezidenta Erdogana v době, kdy se obyvatelé Turecka musí vyrovnat například. s vysokými životními náklady.

Pozorovatelé přitom před volbami opakovaně poukazovali na neférovou volební kampaň, když kandidáti podporovaní stranou vedenou 70letým Erdoganem měli přístup k mnohem štědřejším státním zdrojům financování i zaručen přístup do státem ovládaných médií.

Volby primátora Istanbulu poutají největší pozornost pro to, že kandidát za sekulární Republikánskou lidovou stranu (CHP), současný primátor Ekrem Imamoglu, tam v roce 2019 svým vítězstvím ukončil 25leté působení islámských konzervativců. Druhým vítězstvím v primátorských volbách v Istanbulu by se Imamoglu stal hlavním rivalem Erdogana v prezidentských volbách v roce 2028.

Průzkumy naznačovaly, že souboj o Istanbul - mezi Imamoglom a Erdoganovým spojencem Muratem Kurumem, bývalým ministrem pro územní plánování z Erdogana ) - bude velmi těsný.

Imamoglu po zveřejnění prvních výsledků poděkoval občanům města za důvěru. Dodal, že první výsledky voleb ho těší, ale upozornil, že žádný výsledek není jistý, dokud se úplně neukončí sčítání hlasů.

Istanbul, metropole se 16 miliony obyvatel, má v Turecku zvláštní postavení, protože právě tam se začal Erdoganův vzestup na žebříčku politické moci - začínal tam jako primátor.

Zatímco na většině území Turecka měly volby klidný průběh, z převážně Kurdy obydleného jihovýchodu země - provincií Diyarbakir a Siirt - hlásili i násilnosti. O život přišli nejméně dva lidé a dalších asi 15 jich bylo zraněno.

Témata:  Turecko

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 7:08

Senát peníze pro Ukrajinu odhlasuje 23. dubna. Schumer: Buďte si jisti, že Amerika pomůže

Senát, tedy horní komora amerického Kongresu, se připravuje dokončit proces schvalování pomoci Ukrajině, Izraeli a Tchaj-wanu. Hlasování je naplánováno na úterý 23. dubna, uvedl vůdce senátní většiny Chuck Schumer.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy