Dnešního jednání se jako nový plnohodnotný člen zúčastnilo i Česko, které tento týden po hlasování Valného shromáždění OSN vystřídala v radě Rusko.

"V mé zemi přišly o život tisíce lidí. Ruské ostřelování a střelba jsou součástí našeho každodenního života," uvedla na úvod jednání náměstkyně ukrajinského ministra zahraničí Emine Džaparovová. "Mučení a násilná zmizení, sexuální a genderové násilí - seznam ruských zločinů je nekonečný," řekla ve videopřenosu.

Podle Bacheletové bylo v posledních týdnech v okolí ukrajinského hlavního města Kyjeva nalezeno přibližně tisíc těl a OSN tyto případy prověřuje.

"Rozsah nezákonného zabíjení, včetně důkazů o popravách bez soudu v oblastech severně od Kyjeva, je šokující," řekla a dodala, že dosud má informace o 300 případech. Důkazy ale podle ní budou přibývat.

"Tyto vraždy civilistů se často jevily jako úmyslné, prováděné odstřelovači a vojáky. Civilisté byli zabíjeni při přecházení silnice nebo při odchodu z úkrytů, když hledali jídlo a vodu. Jiní byli zabiti, když prchali ve svých vozidlech. Neozbrojení místní muži byli zabíjeni, protože je ruští vojáci podezřívali z podpory ukrajinských sil nebo z jiného potenciálního ohrožení, a někteří byli před smrtí mučeni," řekla Bacheletová.

Na závěr zasedání, které inicioval Kyjev, hlasovalo 47 členských států rady o rezoluci, která zvýší pravomoce při vyšetřování zločinů na Ukrajině. Rezoluce byla podle očekávání přijata, když pro ni hlasovalo 33 členů rady, Čína a Eritrea byly proti a 12 zemí se zdrželo.

Rezoluce podle agentury AFP požaduje po mezinárodní komisi OSN k Ukrajině, aby zahájila vyšetřování vážných porušení lidských práv v Kyjevské, Černihivské, Charkovské a Sumské oblasti na konci února a v březnu tohoto roku. K odpovědnosti mají být hnány osoby odpovědné za tyto zločiny.

Cílem Rady OSN pro lidská práva je prosazování a ochrana lidských práv po celém světě. Orgán světové organizace sídlící v Ženevě nemůže přijímat právně závazná rozhodnutí. Může však schvalovat zřízení vyšetřovacích komisí a jeho rozhodnutí představují významný politický vzkaz. Už začátkem března Rada OSN pro lidská práva ustavila komisi, která má možné ruské zločiny vyšetřovat.

Dnes šlo o první zasedání věnované zhoršující se situaci v oblasti lidských práv na Ukrajině od chvíle, kdy Valné shromáždění OSN počátkem dubna pozastavilo Moskvě členství v nejvyšším orgánu mezinárodní organizace pro lidská práva. Rusko se jednání mohlo zúčastnit jako pozorovatel, tuto možnost ale odmítlo.

Zasedání se po čase opět jako plnohodnotný člen zúčastnila i Česká republika - Valné shromáždění OSN ji do Rady OSN pro lidská práva zvolilo v úterý. Česko bylo členem Rady pro lidská práva už na jejím úplném začátku, v letech 2006 až 2007. Znovu pak bylo členem v letech 2011-2014 a také v období 2019-2021.