"OSN od 24. února dostala více než 150 stížností ohledně sexuálního násilí, spáchaného na ženách, dětech a mužích. Jde o znásilňování pod hlavněmi automatických zbraní za přítomnosti členů rodiny jako následek útoku ruských vojsk na Ukrajinu," řekla Pattenová podle agentury Ukrinform. Upozornila, že sexuální násilí je zločin, o kterém se chronicky nedostatečně informuje, a tak "vidíme jen vrcholek ledovce".

Jde o jednu z nejničivějších podob násilí, obětí se během válečných konfliktů stávají hlavně ženy a dívky, ale také muži a chlapci. "Zanechává strašné šrámy v životě jednotlivců i celé společnosti, ničí rodiny a následky pociťuje několik generací," upozornila podle webu ruské redakce BBC.

Zvláštní zástupkyně generálního tajemníka OSN se prostřednictvím videa zúčastnila sobotního summitu manželek a manželů hlav států, zorganizovaného manželkou ukrajinského prezidenta Olenou Zelenskou. Setkání, kterého se zúčastnily po internetu či přímo fyzicky první dámy Turecka, USA, Litvy, Lotyšska, Polska, Kanady, Francie, Řecka, Španělska, Černé Hory, zahájil Volodymyr Zelenskyj.

Pozorovatelská mise OSN, působící na Ukrajině do poloviny května, zaznamenala více než 300 vražd civilistů spáchaných v Kyjevské, Černihivské, Charkovské a Sumské oblasti během dočasné okupace ruskou armádou. Mise také prověřila a potvrdila 23 případů sexuálního násilí souvisejících s válkou. Svou zprávu mise zveřejnila na konci června, připomněl list Ukrajinska pravda.

Na Ukrajině minulý měsíc začal první soudní proces s ruským vojákem obviněným ze znásilnění Ukrajinky poté, co 9. března ve vsi Bohdanivka spolu s dalším ruským vojákem zastřelil jejího manžela. Dvaatřicetiletý Michail Romanov je souzen v nepřítomnosti. Totožnost druhého vojáka se nepodařilo zjistit.