Kromě bezhlavých útoků a upírání lékařské pomoci přišly stovky zpráv o svévolném zabíjení a také o sexuálním násilí. Takové skutky lze podle OHCHR označit za válečné zločiny. "Krveprolití se už odehrává," upozornila mluvčí úřadu Ravina Shamdasaniová. "S obavami vyhlížíme to, co přijde příště. I války mají pravidla a ta musí být respektována," řekla.

Útok na nádraží v Kramatorsku v Doněcké oblasti, kde bylo 8. dubna zabito téměř 60 civilistů, podle Bacheletové ukazuje, že zásady humanitárního mezinárodního práva jsou ignorovány. Existuje také stále více indicií o svévolném zabíjení, mimo jiné na kyjevském předměstí Buča.

Civilisté jsou zadržováni proti své vůli a jsou zprávy o mučení, špatném zacházení a odvlékání lidí. Pět odvlečených už údajně bylo nalezeno mrtvých.

Také ukrajinské ozbrojené síly zjevně na východě země používají zbraně bez rozlišování cílů, ohrožují životy civilistů a ničí civilní infrastrukturu, upozorňuje OHCHR a poukazuje na zprávy, že ukrajinští vojáci nebo jejich spojenci zadržují zajatce, aniž by jim umožnili kontakt s vnějším světem.

Bacheletová vyzvala všechny strany konfliktu, aby dodržovaly humanitární mezinárodní právo. To podle ní mimo jiné předpokládá, že se rozlišuje mezi vojenskými a civilními cíli, že vojáci neútočí cíleně na civilisty a že nikdo není mučen.

Vrchní státní zastupitelství v úterý informovalo, že dozoruje trestní řízení, které zahájily české policejní orgány včetně Národní centrály proti organizovanému zločinu. Jeho cílem je zajistit důkazy o válečných zločinech probíhající války na Ukrajině prostřednictvím svědků, obětí, kteří hledají ochranu před válkou na území České republiky.

"Předmětem prověřování jsou jednání, která podle prvotních informací vykazují znaky válečných zločinů, které vymezuje rovněž mezinárodní právo o prostředcích a způsobech vedení války, nebo jiných ozbrojených konfliktů, tedy především vykazuje znaky vedení války v rozporu s Haagskými a Ženevskými úmluvami," uvedlo Vrchní státní zastupitelství.