V Japonsku bylo dosud zaznamenáno více než 900 případů nákazy, ale většina z nich, přes 700, pochází z výletní lodi Diamond Princess, která je v karanténě nedaleko Tokia.

Nejsevernější japonská prefektura Hokkaidó vyhlásila mimořádný stav nejméně do 19. března. "Hokkaidó dělá vše, co může, pro zadržení viru, ale krize se prohlubuje," řekl Suzuki na dnešní tiskové konferenci. Vyjádřil obavy, že při současném tempu se rychle rozšíří.

Premiér Abe ve čtvrtek Japonce šokoval výzvou k uzavření základních a středních škol v celé zemi. Kontroverzní opatření narazilo na kritiku ze strany místních úřadů či rodičů a analytici ho podle agentury Reuters označili za politicky motivované a málo smysluplné.

Západní prefektura Šimane, odkud není hlášen žádný případ nákazy, a také několik měst už dalo najevo, že výzvu k uzavření škol nebudou respektovat.

Japonský ministr zahraničí Tošimicu Motegi dnes odmítl spekulace o možném odložení plánované návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Japonsku. Si by měl zemi navštívit zemi jako první čínský prezident od roku 2008, kdy tu byl na návštěvě Chu Ťin-tchao. Právě v Číně nynější epidemie propukla.