reklama

Premiér Boris Johnson se před Novým rokem bránil zavedení přísnějších omezení v Anglii, kde se kvůli šíření nakažlivější varianty omikron zvýšil počet nově zaznamenaných případů covidu-19 na rekordní úroveň.

Ačkoli přibývá lidí, kteří se s covidem-19 léčí v nemocnicích, počet hospitalizací neodráží počet nově nakažených. Na nižší počet hospitalizovaných má vliv očkování a přeočkování proti covidu-19, pravděpodobně menší závažnost omikronu a časová prodleva mezi potvrzením infekce a přijetím do nemocnice.

"Když se podíváte na lidi, kteří byli hospitalizování, zjistíte, že jejich stav není tak vážný jako dříve," řekla Sky News náměstkyně pro vakcíny a veřejné zdraví Maggie Throupová a podotkla, že "plán B", který Johnson zavedl v prosinci, funguje. "Počet pacientů, kteří leží na nemocničních lůžkách, je asi o polovinu nižší než před rokem - a to jen ukazuje na sílu vakcín," doplnila.

Epidemiolog Neil Ferguson z britské vysoké školy Imperial College London uvedl, že omikron se zatím nerozšířil do starších věkových skupin, které jsou vůči covidu-19 zranitelnější.

"V hospitalizacích můžeme pozorovat odlišný vzorec. Jejich počet v celé zemi obecně stále stoupá a za několik týdnů můžeme být svědky vysokých hodnot," řekl stanici BBC. "Očkování se drží, pokud jde o ochranu proti těžkému průběhu nemoci, čemuž napomáhá skutečnost, že omikron je téměř jistě podstatně méně závažný, ale stále vytváří tlak na zdravotnický systém," dodal Ferguson.

Strmě rostoucí počty nakažených vedly k výrazným narušením v důsledku nařízené izolace zaměstnanců. Vlakoví dopravci ruší vlaky v Londýně, v nemocnicích chybí personál a školy se potýkají s nedostatkem učitelů, zatímco v Anglii začíná nový semestr.