Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Padl "Pan důchody". Macron jmenoval nového komisaře pro reformu penzí

Emmanuel Macron
Emmanuel Macron
Foto: European Union

Francouzský prezident Emmanuel Macron jmenoval nového komisaře zodpovědného za důchodovou reformu. Funkce uvolněné po rezignaci hlavního architekta reformy Jeana-Paula Delevoye se dnes ujme poslanec Laurent Pietraszewski. Informovala o tom agentura DPA. Proti chystané důchodové reformě se již dva týdny konají masové protesty po celé zemi.

Macron chce reformovat současný důchodový systém, který je podle něj nespravedlivý, neefektivní a příliš komplikovaný. Reforma by měla systém, který nyní obsahuje 42 různých důchodových plánů, zjednodušit. Systémem slev a bonusů má navíc lidi motivovat, aby na odpočinek odcházeli až v 64 letech.

Vláda sice v důsledku protestů minulý týden učinila stávkujícím odborovým svazům dílčí ústupky, jejich odmítavý postoj tím ale neobměkčila. Ve francouzské metropoli se podle odborového svazu CGT sešlo v úterý 350.000 protestujících, byť policie uvedla jen 76.000 lidí. Šlo o třetí celostátní demonstraci, na tu první 5. prosince přišlo přes 800.000 lidí. Protesty budou pokračovat i dnes, očekávají se zejména problémy ve veřejné dopravě.

Premiér Édouard Philippe v úterý jednal se zástupci odborů, ti ale nadále požadují úplné stažení reformy. Francouzi se nyní obávají, že by se spor mezi vládou a odbory mohl protáhnout do Vánoc, a způsobit tak mnohým problémy při cestě domů na svátky.

Delevoye, kterému se ve Francii dosud přezdívalo "Monsieur retraites", tedy "Pan důchody", rezignoval kvůli odhalení, že kromě vládní funkce zastává ještě třináct dalších postů. Každý člen vlády přitom musí při vstupu do kabinetu své další posty - byť neplacené - zveřejnit. Delevoye proto čelil kritice kvůli možnému střetu zájmů.

Třiapadesátiletý Pietraszewski je členem Macronovy strany Republika v pohybu (REM). V roce 2017 za ni byl zvolen do francouzského parlamentu, kde dosud působil ve výboru pro sociální záležitosti. Uvnitř strany je považován za vlivnou osobu.

Témata:  Francie důchodová reforma demonstrace ve Francii Emmanuel Macron

Aktuálně se děje

21. května 2024 12:35

Duda je kvůli kondolenci k úmrtí íránského prezidenta terčem kritiky

Polský prezident Andrzej Duda čelí kritice za to, že přirovnal smrt íránského prezidenta Ebráhima Raísího ke smrti polského prezidenta Lecha Kaczyńského při letecké nehodě před 14 lety. Íránský prezident zahynul v neděli při nehodě vrtulníku. O incidentu informovala agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy