reklama

V počtu infikovaných dnes Rusko překonalo dosud druhé Španělsko a třetí Británii, které v pondělí oznámily 227.436 respektive 223.060 případů. Server Worldometer nicméně zásluhou jiné metodiky přičítá Španělsku přes 268.000 nakažených. S 1,35 milionu infikovaných žebříček nejvíce zasažených zemí jednoznačně vedou Spojené státy.

Mezi významné ruské osobnosti, které se koronavirem SARS-CoV-2 už nakazily, se nově zařadil mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina. "Ano, léčím se," potvrdil Peskov na dotaz novinářů k původně neoficiální informaci o tom, že je rovněž infikovaný. Agentuře TASS sdělil, že naposledy byl s prezidentem v osobním kontaktu už více než před měsícem.

Agentuře Interfax Peskov upřesnil, že se léčí v nemocnici. Tato informace vyvolala otazník nad tím, jak dalece může být stav Peskova vážný. Nakažení, kteří nemají žádné symptomy nemoci, anebo jejichž průběh onemocnění je mírný, se totiž obvykle léčí doma.

Agentura TASS připomněla, že testy potvrdily koronavirus u několika členů ruské vlády, včetně premiéra Michaila Mišustina, který je v péči lékařů od 30. dubna a údajně se mu daří dobře. Mezi infikovanými je i ministr stavebnictví Vladimir Jakušev a ministryně kultury Olga Ljubimovová.

Oproti západním zemím, které díky příznivému vývoji nákazy v posledních dnech a týdnech postupně rozvolňují restriktivní opatření, je pandemie koronaviru v Rusku stále na vzestupu. Od 3. května pokaždé přesáhl počet nově nakažených hranici 10.000.

Počty mrtvých v souvislosti s covidem-19 jsou v Rusku v porovnání s nejvíce postiženými země relativně nízké. Podle oficiálních údajů za posledních 24 hodin vzrostl počet takových úmrtí o 107, čímž celková bilance dosáhla 2116.

Procentuální denní nárůst nových případů činí podle ruských statistik 4,9 procenta. Z covidu-19 se dosud vyléčilo 43.512 lidí, z toho 3711 v posledním dnu.

Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí oznámil, že ode dneška končí období pracovního klidu zavedené v březnu kvůli šíření koronavirové infekce. Zároveň začíná postupné uvolňování restrikcí. Šéf Kremlu oznámení učinil i přesto, že země hlásila v posledních dnech rekordní přírůstky nakažených.

reklama